Basketbalisté USK v lize po pěti letech porazili Pardubice

Basketbalisté USK Praha nečekaně zvítězili v 30. kole NBL na palubovce Pardubic 68:67 a ukončili v nejvyšší soutěži sérii šesti porážek. Východočeši po druhé prohře za sebou přišli v tabulce o třetí místo, ze kterého je sesadila Opava po vítězství nad druhým Prostějovem 77:63. V zápase Ústí nad Labem - Kolín padl střelecký rekord sezony, když hostující Ashton Mitchell dal 44 bodů, Středočeši přesto prohráli 81:93.

USK porazil Pardubice v lize poprvé od roku 2009 a po čtrnácti porážkách. Neúspěšné období narušili Pražané jen předloňským pohárovým vítězstvím.

Pardubice o víkendu obsadily třetí místo v Českém poháru, ale návrat do ligové soutěže se jim nepovedl. V poslední čtvrtině vyrovnaného zápasu domácí ztratili sedmibodové vedení, protože si nechali dát deset bodů za sebou. Kotas trojkou na konci předposlední minuty vyrovnal, ale vítězný bod pro USK dal tři sekundy před koncem z trestného hodu Vocetka, který tak oslavil dnešní 27. narozeniny.

"Jsem v české lize sedm let a toto je mé první vítězství v Pardubicích, takže je to pro nás úžasný den. Na konci zápasu jsme prohrávali, ale dál jsme se soustředili, nevzdali se a vrátili se do utkání," řekl kouč USK Kenneth Scalabroni. "Vyhrál tým, který dal do utkání větší energii. Určitou laxností a špatným přístupem jsme dovolili soupeři, aby se nastartoval," zhodnotil zápas trenér Pardubic Dušan Bohunický.

Opava získala skalp vicemistra a čerstvě druhého týmu Českého poháru už podruhé v sezoně; ve třech zápasech zatím platilo pravidlo o domácí neporazitelnosti. Ve druhé čtvrtině udrželi Slezané soupeře na devíti bodech a ve třetí části zápas rozhodli třicetibodovým přídělem.

"Ve druhé čtvrtině jsme v úvodu vyhráli 12:0, to bylo zřejmě rozhodující. Tým se v závěru semkl, tohoto vítězství si nesmírně cením," řekl opavský kouč Petr Czudek. "Opava hrála chytře, efektivně a vyhrála zaslouženě. My jsme často a zbytečně chybovali," konstatoval prostějovský Zbyněk Choleva.

Ashton Mitchell se postaral o více než polovinu kolínských bodů a o dva vylepšil sezonní maximum brněnského Terrella Geigera. Trefil sedm trojek (z 16 pokusů), přidal deset doskoků a třinácti získanými fauly zkompletoval nezvyklý triple double. Suverénně také pro sebe rozhodl souboj s nejlepším kanonýrem soutěže a jmenovcem Kwamainem Mitchellem, který dal 29 bodů. Jenže z výhry se i potřetí v sezoně radovali Severočeši.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 30. kolo:
Pardubice - USK Praha 67:68 (18:16, 30:32, 50:49)
Nejvíce bodů: Sanders 22, Bohačík 10, Kotas 9 - Vocetka a Votroubek po 14, Feštr a Křivánek po 12. Rozhodčí: Dolinek, Baloun, Znamínko. Fauly: 17:18. Trestné hody: 13/9 - 13/6. Trojky: 4:6.
Opava - Prostějov 77:63 (16:19, 33:28, 63:49)
Nejvíce bodů: Gniadek 24, Šiřina 16, Kramný 11, Dukanovič 10 - J. Bohačík 17, Slezák 14, Švrdlík 9. Rozhodčí: Matějek, Paulík, Večeřa. Fauly: 24:21. Trestné hody: 27/23 - 27/19. Trojky: 6:6.
Ústí nad Labem - Kolín 93:81 (18:19, 43:42, 65:55)
Nejvíce bodů: K. Mitchell 29, Lewis 19, Šteffel 13, Steffeck 10 - A. Mitchell 44, Horák 13, Sýkora 10. Rozhodčí: Vondráček, Kec, Linhart. Trestné hody: 28/20 - 19/14. Fauly: 20:26. Trojky: 3:11.