Rubriky:

Míčové sporty

Rasismus v NBA. Liga podezřívá majitele Los Angeles

27. dubna 2014 12:30 - Kuala Lumpur

Basketbalová NBA se zabývá rasistickými výroky, kterých se údajně dopustil Donald Sterling, majitel klubu Los Angeles Clippers. Ke kauze se už vyjádřilo několik osobností z ligové obce, ale také americký prezident Obama.

 

Kelley L Cox, Reuters

Na případ v pátek upozornil server zaměřený na celebrity TMZ.com, jenž zveřejnil zvukovou nahrávku z údajného rozhovoru Sterlinga s jeho přítelkyní jménem V. Stiviano. Muž mladé modelce, jež je paradoxně tmavé pleti a mexického původu, mimo jiné vyčítá, že dává na odiv své kontakty s lidmi tmavé pleti.

Konkrétně muži na nahrávce například vadilo, že si dívka dala na sociální síť Instagram svou fotografii s legendou NBA Magicem Johnsonem. „Nedávej si ho na Instagram, ať to vidí celý svět. A nevoď ho na moje zápasy, jo?" dodal.

James: Není tu pro něj místo

Výroky připisované Sterlingovi vyvolaly v komunitě zámořské basketbalové ligy a nejen v ní rozhořčení. „V naší soutěži není pro Donalda Sterlinga místo," uvedl například LeBron James z Miami. Podobně se vyjádřila další hvězda Kobe Bryant z Los Angels Lakers: „Je to ostuda. Bohužel je smutná realita, že v našem světě žijí takoví lidé."

Dotazu na Sterlingovy výroky se nevyhnul ani americký prezident Obama během cesty po Asii. „Myslím, že s interpretací těchto slov vám nemusím pomáhat, mluví sama za sebe. Jsou to neskutečně rasistické výroky. Když chtějí ignoranti předvádět svou ignoranci, nemusíte dělat nic. Prostě je jen nechte mluvit. A to je tenhle případ," řekl v Malajsii první černošský prezident USA.

Sterlingův případ bude první velké téma, které bude muset řešit nový komisionář NBA Adam Silver. Nástupce dlouholetého šéfa soutěže Davida Sterna uvedl, že NBA musí nejprve prověřit autenticitu nahrávky a promluvit si se Sterlingem a ženou, s níž na záznamu hovoří. Silver označil nahrávku za „zneklidňující a urážlivou" a slíbil, že případ prošetří rychle.

Případ je nepříjemný i pro hráče Clippers, kteří se hlavně musejí soustředit na boje v play off. V prvním kole zatím vedou 2:1 na zápasy nad Golden State.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty