USK Praha - Montpellier 80:69Basketbalistky USK i přes nemoc udolaly Montpellier. Brno prohrálo v Evropské lize i sedmý zápas

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály i své druhé utkání Evropské ligy v nové hale Královka, když po Košicích porazily také Montpellier 80:69. Vrátily se tak na druhé místo skupiny A. Další zápas sehrají až v lednu na hřišti vedoucího Jekatěrinburgu. Ani na sedmý pokus se výhry nedočkalo Brno. IMOS podlehl domácímu Kayserisporu 53:64.

Zprava vpředu Sonja Petrovičová a Laia Palauová z USK Praha slaví s fanoušky výhru nad francouzským Montpellier.

Pražanky si po celodenním cestování z minulého utkání v Kursku přivezly zdravotní problémy, které nedovolily nastoupit Janě Veselé. Ilona Burgrová a Alena Hanušová se daly dohromady na poslední chvíli. "Ani neumím spočítat, kdo všechno měl problémy. I mě v průběhu utkání odešel hlas. Probdělá noc cestou z Kursku se projevila na všech. Jana Veselá ani nebyla schopná přijet na utkání, Alena Hanušová byla včera na kapačkách, ani Laia Palauová nebyla v pořádku," popsala Hejková.

Přesto si domácí hráčky rychle vybojovaly až osmibodové vedení. Jenže ve druhé čtvrtině jakoby se na týmu USK začala projevovat únava, což bylo patrné zejména na menším pohybu, důrazu i malé koncentraci.

Montpellier se střelbou z dálky vrátil do hry a dokonce mohl skóre otočit, ale USK podržela pivotka Kia Vaughnová. Trenérka Natália Hejková však byla s hrou svých svěřenkyň hodně nespokojená a o poločase jim důrazně domlouvala.

Elhotová s Vítečkovou vrátily domácím klid

Druhou půli začaly Pražanky aktivněji, ale Montpellier se nechtěl nechat zlomit. Naopak znovu zabral a dokonce srovnal na 45:45. Pak však daly trojky Kateřina Elhotová a Eva Vítečková a domácí hráčky získaly znovu klid. Vítečková zaznamenala ve středu 16 bodů a posunula se na sedmé místo historické tabulky střelkyň před španělskou legendu Amayu Valdemorovou. V Evropské lize nasbírala celkem 2425 bodů

Francouzský celek zlobil až do začátku poslední čtvrtiny, kdy hráčky USK přitvrdily v útoku i v obraně, vyšlo jim několik akcí a odskočily na rozdíl 13 bodů. Hvězda Montpellier Valeriane Ayayiová se sice snažila s výsledkem něco udělat, ale české mistryně už si vedení zkušeně hlídaly, o což se starala zejména dobře hrající Burgrová.

Trápila jsem se s nemocí, brala jsem antibiotika, ale možná mi ty tři dny v posteli paradoxně pomohly, že jsem si odpočinula a měla jsem dost sil. Asi budu muset být nemocná před každým zápasem," žertovala autorka 14 bodů. "Stále si zvykáme na novou halu, prostor je přeci jen jiný. Nebyl to tedy náš nejlepší výkon, ale Montpellier je velmi dobrý soupeř," dodala.

Brno nestačilo na Kayserispor

Nedařilo se naopak Brno. České hráčky dokázaly s Kayserisporem držet krok jen v prvním poločase, po kterém ztrácely šest bodů.

"Je to škoda, myslím, že jsme sehráli velmi slušné utkání, vzhledem k tomu, že nastoupily i naše dorostenky," uvedl trenér Jan Bobrovský v narážce na absenci tří hráček základní pětky. Kvůli zranění postrádal Michaelu Stejskalovou, která má natržený stehenní sval, Fridu Ailiovou a Katarinu Tetemondovou.

Mladý brněnský kádr i bez nich dokázal favoritovi dlouho konkurovat. Především se dařilo bránit španělskou vicemistryni světa Lauru Nichollsovou a jen špatná úspěšnost střelby 28 procent brzdila hostující celek od toho, aby se dostal do vedení. "V případě, že bychom zlepšili střelbu na trestných hodech, mohlo utkání z naší strany vypadat ještě lépe," přidal Bobrovský. Jeho svěřenkyně proměnily pouze čtyři z 12 trestných hodů.

V úvodu druhého poločasu se sice Brnu podařilo snížit na rozdíl dvou bodů, Kayserispor ale odpověděl desetibodovou sérií a získal zpět vysoký náskok, který do konce zápasu pohodlně kontroloval.

Evropská liga basketbalistek - 7. kolo:
Skupina A:
ZVVZ USK Praha - Montpellier 80:69 (21:13, 32:29, 55:49)
Nejvíce bodů: Vítečková 16, Vaughnová 15, Petrovičová a Burgrová po 14, Elhotová 10 - O'Heaová a Ayayiová po 14, Bassová 13, Skrelaová 10. Fauly: 13:15. Trestné hody: 16/10 - 9/3. Trojky: 6:6. Doskoky: 39:27.
Skupina B:
Kayserispor - BK IMOS Brno 64:53 (15:12, 30:24, 51:39)
Nejvíce bodů: Sandersová 14, Atasová 10, Kaltsiduová 9 - Hindráková, Smithová a Fontenetteová po 11, Mainclová a Beránková po 6. Fauly: 19:16. Trestné hody: 15/11 - 12/4. Trojky: 5:7.
Energa Toruň - Schio 58:79 (za domácí Pecková 5 bodů, 3 asistence)
Fenerbahce Istanbul - Orenburg 65:54
Salamanca - Bourges 59:48