Rubriky:

Míčové sporty

Německo - Slovinsko 30:27

Na MS skandálně dosazení Němci nakonec v Kataru vybojovali účast v olympijské kvalifikaci

31. ledna 2015 16:27 - Losail
(Aktualizováno: 31. ledna 2015 18:55)

Ze sportovního hlediska prohrála spravedlnost na celé čáře. Házenkáři Německa dosazení na světový šampionát skandálně místo Austrálie, která si na rozdíl od nich řádně vybojovala postup, nakonec vybojovali v Kataru sedmou příčku a s ním i poslední místenku do interkontinentální olympijské kvalifikace. Konečnou pátou příčku na MS obsadili Dánové, kteří porazili Chorvatsko 28:24.

 

Mohammed Dabbous, Reuters

I kdy šlo jen o celkové sedmé místo na MS, právě s vyhlídkou na Rio měla obě mužstva o co hrát. Slovinci neporazili Německo na velkém turnaji od roku 2002 a neuspěli ani při desátém vzájemném utkání v řadě, podlehli mu rozdílem tří branek 27:30.

Přitom na letošní mistrovství světa neměli Němci vůbec startovat, protože v kvalifikaci je vyřadili Poláci. Jenže IHF přišla v létě najednou s divokou kartou bez pořádné opory v řádech, jen aby marketingově zajímavá země na turnaji nechyběla. Kontroverzní plán šéfů světové házené vyšel, Německo zůstalo ve hře o olympiádu.

Na OH 2016 do brazilského Ria postoupí přímo pouze v neděli večer korunovaný mistr světa (Francie či Katar), mužstva z druhé až sedmé pozice letošního šampionátu mají jistý start v kvalifikaci, která se uskuteční v dubnu příštího roku. V tuto chvíli to jsou Španělsko, Polsko, Dánsko, Chorvatsko a Německo.

Pro ostatní evropské celky, včetně zklamaných Slovinců, pak zbývá už jen poslední šance, a to úspěch na ME. Vítěz se dostane do Ria rovnou, další dva se ještě protáhnou do zmíněné jarní kvalifikace.

Němci si hlídali náskok

Zápas o sedmou příčku, řízený českými rozhodčími Horáčkem s Novotným, přitom začali lépe Slovinci. V úvodu těžili ze střelecké produktivity hvězdy bundesligového Magdeburgu Nateka na spojce a vybudovali si až třígólový náskok (7:4 ve 13. minutě). Němcům se ale rozchytal střídající Heinevetter a stačily tři brejky na bleskové srovnání.

Pak začal pálit Geinsheimer, patřící mezi trio nejlepších kanonýrů celého turnaje. Před ním jsou jen černohorský rodák v katarských službách Markovič a střelcům na MS zatím kralující další aktér zápasu Slovinec Gajič. Ten má průměr přes osm branek na zápas, jenže v tomto duelu byl pečlivě střežen a nakonec se trefil pouze třikrát, z toho dvakrát ze sedmičky.

Poločasové vedení o dva góly Němci v pohodě udržovali i po změně stran, čtvrt hodiny před koncem dokonce utekli na stav 27:21 a tím byla tajenka duelu prakticky rozluštěna. Slovinsko se přes zjevnou únavu zmohlo jen na mírnou korekci manka. „Věděli jsme, co je ve hře. Bylo to takové naše malé finále a zahráli jsme s větší energií než Slovinci," říkal Uwe Gensheimer, jenž si nakonec připsal třináct gólů a celkově jich v devíti zápasech na MS nastřílel 54.

Pátá příčka pro Dány

Konečné páté místo obsadili Dánové, kteří na čtyřech předchozích mistrovstvích světa byli v semifinále. Letos je o ně připravila smolná čtvrtfinálová prohra se Španěly gólem dvě vteřiny před koncem. Reálnost svých medailových ambicí naznačili Seveřané i při posledním vystoupení v Kataru, když si proti Chorvatům rychle vypracovali čtyřgólový náskok a celou dobu ho vlastně drželi.

Dánové těžili především z pestřejšího útočného projevu, byli schopni zakončovat ze spojek, křídel i postup pivota. Když se soupeř snažil nějak dotahovat, narazil na výtečného Landina v brance. Pro poražené Chorvatsko je konečná 6. příčka nejhorším umístění od MS 2001, kde skončilo deváté.

MS házenkářů v Kataru:
O 5. místo:
Dánsko - Chorvatsko 28:24 (15:11), M. Hansen 8, Christiansen 5, Lindberg 5/1 - Duvnjak 5, Sliškovič a Štěpančič po 4.
O 7. místo:
Německo - Slovinsko 30:27 (16:14), Gensheimer 13/4, Wiencek 4, Groetzki 3 - Natek 9, M. Žvižej a Škube po 3.
Martin Kézr (Losail), Právo

Vyhraje letošní MS házenkářů Katar, nebo Francie?

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty