Volejbalisté nestačili na Řecko, na ME skončí nejlépe devátí

BĚLEHRAD

Čeští volejbalisté zakončili ME porážkou 1:3 s Řeckem a obsadí nejlépe devátou pozici. Ačkoli před středečním bělehradským zápasem ještě živili šanci na postup do bojů o medaile, získali jen první set. V dalších za řeckým soupeřem zaostávali. Nezajistili si tak ani přímý postup na příští šampionát v roce 2007 v Rusku.

Do srbské metropole tým pod vedením francouzského kouče Laurenta Tillieho odjížděl s ambicemi na semifinále, výkonnostní výkyvy a úvodní kolaps s Francií ale nakonec nestačily na lepší než páté místo ve skupině. Češi tak nejenže budou muset znovu hrát evropskou kvalifikaci, ale nedosáhli ani na prémie vypsané národním svazem za umístění v první šestce. Stejně jako před dvěma lety v Německu se znovu nevešli ani do elitní osmičky na kontinentu.

Řekové, věrni své pověsti, vsadili od začátku na riskantní servis, ten naopak českým hráčům nevycházel. Díky dobré obraně měl soupeř dlouho navrch, míč na zem nedostali smečaři ani univerzál, blokaři se k zakončení vinou horšího příjmu nedostali. Nahrávač Zapletal se naběhal až příliš a za stavu 8:13 pustil na palubovku Ticháčka.

Liberecký 'mozek' hru českého mužstva znovu oživil a tým postupně manko vyrovnal. Povedlo se mu to i díky kvalitnímu bloku; touto zbraní na bývalého československého reprezentanta Kravárika také Češi proměnili čtvrtý setbol, stejný počet však předtím museli odvrátit. Výkladní skříň české hry, obrana na síti, však v dalším průběhu pokulhávala.

Soupeř hrál bezch chyb

Řekové se navíc nenechali znervóznit, hráli bez výkyvů i chyb a důležité body na své konto začali přidávat útokem středem sítě. Na něj byli čeští blokaři krátcí. V druhém setu se dvakrát řeckému celku podařila tříbodová šňůra a ta se stala českým hráčům osudná. Jako by znovu šetřili síly na vypjatou koncovku, tu však soupeř nepřipustil.

Čeští volejbalisté nehráli v ideálním rozpoložení, i když na rozdíl od soupeře ještě měli šanci na postup do semifinále. Znovu v úvodu třetí sady jim Řekové odskočili a znovu si náskok udrželi. Potřebná bojovnost na české polovině chyběla, stejně jako dobrý servis, kterým by tým soupeře dostal pod tlak. K tomu se přidaly děravé bloky a druhý prohraný set znamenal definitivní konec semifinálovým nadějím.

Své poslední dějství v Bělehradu čeští hráči nedohráli ani se ctí. Trenér Tillie se snažil mužstvo probrat střídáním, ale nebyla jediná herní činnost, která by je probudila k životu. Po úspěšné kvalifikaci na MS čeští volejbalisté mezi evropskou elitou vyhořeli a francouzskému kouči smlouva s koncem turnaje vypršela. Jeho další osud bude svaz teprve řešit.

ME ve volejbalu mužů
Skupina B
Česká republika - Řecko 1:3 (30, -22, -19, -16)
Rozhodčí: Sokullu (Tur.), Kiszczak (Pol.). Čas: 103 min. Diváci: 4200.
ČR: Pláteník, Rak, J. Novotný, Novák, Staněk, Zapletal, libero Habada - Ticháček, Hudeček, M. Novotný, Štokr.
Řecko: Kurnetas, Pantaleon, Gkiurdas, N. Rumeliotis, Lappas, Tsakiropulos, libero Dimitrakopulos - Kravárik, Prusalis, K. Rumeliotis.
Další výsledky
Skupina A
Rusko - Portugalsko 3:1 (-23, 22, 21, 18), Itálie - Chorvatsko 3:1 (-20, 24, 17, 19).