Miami porazilo v NBA i bez zraněného O'Neala o bod New Jersey

NEW YORK

Basketbalisté Miami promarnili v závěru pondělního utkání zámořské NBA s New Jersey desetibodový náskok, nakonec však uhájili těsné vítězství 90:89. Postaral se o to Dwyane Wade, který dokonale zastoupil v roli tahouna týmu zraněného Shaquilla O'Neala.

Třiadvacetiletý rozehrávač si necelých šest sekund před koncem vynutil faul Jasona Kidda a sám rozhodující trestný hod proměnil. Se závěrečnou sirénou pak navíc zblokoval střelu Vince Cartera, která ještě mohla vítězství zvrátit na stranu soupeře. Celkem Wade k výhře přispěl 23 body, šest míčů doskočil a připsal si i šest asistencí.

"Vítězství je vítězství, nezáleží na tom jaké," řekl po zápase Alonzo Mourning. Ten při závěrečné střele pomáhal bránit Cartera a hosté se po jeho zákroku neúspěšně domáhali odpískání faulu. "My jsme vítězství potřebovali," dodal.

Na první úspěch v nové sezóně stále marně čekají hráči Toronta. Ve čtvrtém utkání jim porážku 83:105 přichystali basketbalisté Clevelandu, vedení LeBronem Jamesem. Dvacetiletý talent si připsal 27 bodů a šest asistencí a pomohl svému týmu oklepat se z předchozích dvou porážek.

Toronto zažívá nejhorší start v historii

Toronto, které prožívá nejhorší start do sezóny ve své jedenáctileté historii, drželo krok se soupeřem jen v první čtvrtině. V druhém dějství si Cleveland šňůrou 15:4 vypracoval náskok, který už nepustil.

Až v prodloužení udolali úřadující šampióni ze San Antonia basketbalisty Chicaga. Hráči Spurs domácí tým v nastaveném čase jednoznačně přestříleli 13:4. Hlavní hvězdou se stal francouzský reprezentant Tony Parker, který dal v prodloužení osm ze svých 22 bodů. Nejlepším střelcem vítězů byl Tim Duncan, který si připsal 24 bodů a přidal 16 úspěšných doskoků.

V normální hrací době se nerozhodlo ani v Charlotte, kde domácí Bobcats podlehli Utahu v prodloužení 91:95. V dresu vítězů si vylepšil osobní střelecké maximum Mehmet Okur, který dal 31 bodů. První porážku v sezóně utrpěli hráči Los Angeles Clippers, kteří podlehli v Minnesotě 78:93.

Výsledky:
Toronto - Cleveland 93:105, Miami - New Jersey 90:89, Charlote - Utah 91:95 po prodl., Minnesota - LA Clippers 93:78, Chicago - San Antonio 95:104 po prodl.