Rubriky:

Míčové sporty

Ginzburg: Česko je báječné místo k životu

22. září 2015 09:43 - Praha

Žije v Česku devět let a říká, že tu našel druhý domov. Izraelský basketbalový trenér Ronen Ginzburg je podepsaný pod největším úspěchem mužské reprezentace od rozpadu Československa. V Lille ji přivedl k 7. místu na ME i do olympijské kvalifikace.

 

Benoit Tessier, Reuters

„Jsem opravdu šťastný, že se povedlo dostat český basket tak vysoko. Všichni jsou teď překvapení, ale já celé dva roky viděl jasný smysl práce a přesvědčoval jsem o něm i všechny kolem sebe. Každý tomu hodně obětoval, abychom vrátili týmu respekt i hrdost, a teď jsme společně odměněni," tvrdí Ginzburg a postup do olympijské kvalifikace může brát jako dárek k sobotním 52. narozeninám.

Když národní mužstvo loni v únoru přebíral, měl bohatou trenérskou zkušenost nejen z Nymburka, kam se od nové sezóny zase vrací, ale i jako asistent u polské reprezentace. Při inaugurační řeči mluvil o povinnosti dostat Česko na šampionát a zamotat se do hry o Rio. Málokdo ho bral vážně, pro 49. zemi světového žebříčku to znělo jako utopie. „Vím, že se mi všichni smáli," říká Ginzburg, jenž ale znal potenciál hráčů a sázel na jejich i své schopnosti.

„Věřil jsem, hlavně proto jsem tu práci vzal. Od začátku na všech lidech okolo sebe vidím hodně vůle dělat maximum pro zlepšení a úspěch," dodává a cení si letošních pěti vítězných zápasů, což je víc, než dosáhli Češi na třech předchozích ME dohromady. „Navíc se naše hra líbila. Dostal jsem z různých koutů jen pozitivní ohlasy," těší Ginzburga.

Jako cizinec si nepřipadal

Na rovinu říká, že si jako cizinec u národního týmu nepřipadal. „Jsem tady už tak dlouho, že Česko beru jako srdeční záležitost. Podle mě je báječným místem k životu, aniž to tady spoustě lidí dochází. Ale to tak bývá, že když žijete v nějaké zemi, tak nevnímáte, jak je skvělá. Já přišel zvenčí a uvědomuju si to každý den," uvažuje Ginzburg, který si podle ČTK rychle zvykl i na odlišnou mentalitu. „V Izraeli se žije, jako by to byl poslední den v životě. Hodně radosti a nadšení. V Česku se mi lidé zdají klidnější, možná i uzavřenější," přemítá.

Často sem zve přátele na návštěvu. „Milují Prahu, lákám je sem na pivo, i když já preferuju vodku," prozrazuje. Problém má ale i po letech stále s češtinou. „Když poslouchám, tak zachytím smysl debaty, ale nemluvím. Někdy je i taktické tvářit se, že nerozumím," přiznává ve vysílání Radiožurnálu Ginzburg.

Příčinu letošního úspěchu vidí jasně. „Oporám pomohla zkušenost z minulého ME, už nejeli jako někam na Mars, ale tušili, co je čeká. Věřím, že letošní výsledek není výjimkou, ale spíš nastolením nějakého trendu výkonnosti," míní Ginzburg a radost mu dělá i to, že kromě účasti v olympijské kvalifikaci si Češi zajistili start i na příštím ME. „To je možná ještě důležitější než ta šance zahrát si o Rio. Můžeme se v klidu chystat na rok 2017," libuje si.

Cizinci u české reprezentace Průkopníkem byl volejbal, u mužské reprezentace se jako trenéři objevili Argentinec Velasco, Slovák Prieložný, Francouz Tillie i Nizozemec Bernard. Ženy dodnes vede Ital Parisi. U házenkářů působil Slovák Lipták, basketbal to zkusil až s Izraelcem Ginzburgem.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty