Bulharsko - Česko 3:2Volejbalisté svedli pětisetovou bitvu, ale nakonec domácímu favoritovi podlehli

Sofie

Dostávali favorita do úzkých a svedli s ním pětisetovou bitvu, ale nakonec čeští volejbalisté po více než dvou hodinách na ME s domácím Bulharskem prohráli 2:3 po setech 25:19, 21:25, 25:16, 19:25 a 9:15. K postupu ze sofijské skupiny tak nyní národní tým potřebuje v neděli porazit Němce. Kdo toto utkání prohraje, bude na šampionátu muset balit kufry.

„Hráči podali hodně obětavý výkon. Bránili skvěle v poli i na síti, to nás drželo ve hře. Při takovém nadšení a euforii se dařilo i útočit, a proto jsme vedli 2:1 na sety. V závěru jsme ale udělali hodně nevynucených chyb a tím jsme v podstatě ztratili čtvrtou sadu a v páté nás trošku zmohla atmosféra," řekl pro Radiožurnál trenér Zdeněk Šmejkal.

„Teď jsou karty rozdané jasně. Vítěz našeho souboje s Němci postoupí. Nesmíme se leknout, že byli minule šestí a mají bronz z posledního MS. Musíme hrát stejně jako s Bulhary a pak můžeme přemýšlet nad vítězstvím. Šlápneme do toho a zkusíme se poprat o každý balón," doplnil český trenér.

Na začátku k nepoznání

Jeho tým byl oproti rozpačitému pátečnímu výkonu s Nizozemskem na začátku úplně k nepoznání. V bouřlivé atmosféře zaplněné haly reprezentanti hráli s velikou chutí, počínali si nesmírně obětavě při obraně na síti i v poli a nebáli se zaútočit. Při Janouchově servisu dokonce uhráli šestibodovou šňůru okořeněnou esem a vedli 13:8.

Stejný hráč odváděl výbornou práci i na svém postu nahrávače, při bloku výtečný Veselý přidával i důležité body. Zaskočení Bulhaři kupili na příjmu veliké chyby a české vedení narostlo až na 17:9. Navíc domácím vůbec nevycházelo podání, při němž hodně riskovali a za stavu 22:16 šli tak Češi v nadějné pozici do koncovky setu a po 26 minutách proměnili svůj druh setbol.

Obraz hry se naštěstí nezměnil ani ve druhém setu. Český tým hrál precizně a klidně, zatímco favorizovaní Bulhaři se dívali po sobě, co se to s nimi děje. Adam Bartoš s entuziasmem skládal míče na zem, Veselý odváděl úplně úžasnou práci na síti a prakticky nedovolil domácím, aby nějaké jeho bloky vytloukali. Bylo z toho zase nadějné vedení národního týmu 12:7.

Sebevědomí mizelo

Bulharsko pak přestalo riskovat servis, ale proměnilo styl útoku, přidalo v něm na razanci a dokázalo tlačit na slabší poziční postavení soupeře. K tomu mu nahrálo pár českých chybiček a nepřesností, které braly mladým reprezentantům sebevědomí, takže bylo srovnáno na 16:16.

Přestával se prosazovat i český univerzál Finger. Domácí s rapidně vylepšeným příjmem měli v zádech hlediště, jejich prapor zvedli zkušení smečaři Todorov s Aleksijevem a celý tým si pak troufal čím dál víc, zatímco na české straně si hráči trochu přestávali věřit. Závěr druhé sady už Bulharsko jasně ovládlo, po 31 minutách ji získalo a srovnalo tak krok.

Vstup do třetího setu však měl národní tým excelentní, bleskově vedl 5:0 a na Bulhary zase skočila nervozita. Český náskok se navíc netenčil, hra reprezentace zase měla zpátky duši a nutila favority k chybám. Za stavu 16:7 při oddechovém čase bylo patrné, kdo má aktuálně navrch.

Národní mužstvo v závěru dokázalo poctivě ztrátovat a při skóre 23:14 už bylo téměř jasné, že úplně s prázdnou z tohoto duelu nevyjde. I když proměnilo teprve třetí setbol, po 27 minutách byl třetí set jeho a s ním jistota zisku alespoň bodu do tabulky. Bulhaři za celé toto dějství nepředvedli ani jeden účinný blok.

Euforie na české straně se přenesla i do čtvrté části, při Fingerově servisu se povedlo získat vedení 7:4. Jenže potom se zase vrátily do hry národního týmu chyby, servis výrazně změknul a naopak Bulhaři, když se jim dostal na podání Aleksiev, uhráli šest míčů v řadě. Bylo to najednou 12:9 pro domácí.

Na klíčových hráčích národního týmu se při minimálním střídání začínala projevovat únava, naopak soupeř začínal vytahovat excelentní volejbalové zbraně. Bulharům navíc opakovaně vycházela kontrola sporných míčů u videa, což přece jen narušovalo koncentraci některých nezkušených členů české reprezentace. Její bodová ztráta v koncovce čtvrtého setu už byla nedostižná.

Závěr v režii Bulharů

Bulharsko tak po 31 minutách opět vyrovnalo celkový stav utkání a šlo se do tie-breaku. Do něj vlétl domácí tým s hodně agresivním útokem, při Todorovově servisu získaným vedením 8:3 se viditelně uklidnil a zase mu to usnadňovala některá česká nedorozumění při hře v poli i na síti. Reprezentanti se ve vypjatém závěru dostali zjevně pod tlak a nakonec za celý zápas vyrobili čtyřicet chyb, Bulhaři jich udělali v součtu o dvanáct méně.

Závěr pátého setu už byl jasně v režii domácích, při jejich vedení 13:6 se sice prosadil ještě opakovaně Finger, ale pak už se nepovedlo zastavit bulharské smeče. Soupeř proměnil třetí mečbol a po devatenácti minutách tie-breaku byl konec.