O'Neal osladil Rileymu návrat na lavičku Miami

NEW YORK

Basketbalisté Miami vyhráli v úterním utkání NBA 100:97 v Chicagu a připravili tak vítězné přivítání svému staronovému kouči Patu Rileymu. Ve svém teprve druhém duelu po osmnáctizápasové pauze způsobené zraněním kotníku zazářil pivot Heat Shaquille O'Neal, jenž byl s třiceti body nejlepším střelcem zápasu.

Shaquille O'Neal (vlevo na archivním snímku ještě v dresu LA Lakers)

"Ale jo, to vítězství se mi líbilo. Kdybychom prohráli, odešel bych do důchodu," žertoval po zápase Riley, jenž po dvou letech ve funkci prezidenta klubu nahradil na lavičce týmu Stana Van Gundyho, který v pondělí rezignoval z rodinných důvodů. Předtím Riley trénoval mužstvo z Floridy osm let.

Miami mělo zápas relativně pod kontrolou a ačkoli ve čtvrté čtvrtině vedlo až o dvanáct bodů, závěr byl dramatický. Do prodloužení se však nakonec nešlo, protože tříbodový pokus chicagského Luola Denga se závěrečnou sirénou trefil jen obroučku.

Stejný kousek zvládl lépe Baron Davis z Golden State, jenž si mistrovsky provedený hod za tři body schoval až na poslední minutu nastaveného času. Warriors díky němu dobyli Seattle v poměru 110:107.

Nastavená pětiminutovka musela rozhodnout také duel elitních celků Západní konference. Nakonec se z výhry 95:87 nad Los Angeles Clippers radovali úřadující šampióni ze San Atonia. V pravý okamžik vzal vše do svých rukou hvězdný Tim Duncan, jenž 12 sekund před koncem řádné hrací doby osvědčil pevné nervy a dvěma proměněnými trestnými hody poslal zápas do prodloužení.

V něm už Spurs nad překvapením této sezóny dominovali. "Mnozí stále Clippers podceňují, protože netuší, jak dobrý je to tým. Ale jsou hodně silní a stále jdou nahoru," uvedl kouč San Antonia Gregg Popovich na adresu kalifornského mužstva, které letos zastiňuje slavnější Lakers.

Severozápadní divize:
1. Minnesota2012860,0