Jao Ming se vyfauloval a Čína na MS opět prohrála

TOKIO

Ani 29 bodů Jao Minga nezabránilo další porážce čínských basketbalistů na mistrovství světa. Reprezentanti nejlidnatější země světa tentokrát podlehli Portoriku v prodloužení 87:90, a prohráli tak i svůj třetí zápas. Ještě na začátku čtvrté čtvrtiny přitom čínský tým vedl rozdílem deseti bodů.

Necelých pět minut před koncem však Čína přišla o svou největší hvězdu Jao Minga a v závěru získal navrch soupeř. Pivot Houstonu Rockets musel po páté osobní chybě ze hry a Antonio Latimer si 23 sekund před sirénou vynutil prodloužení.

V něm už jasně dominovali Portoričané, kteří dali úvodních šest bodů. Prim hrál nejlepší střelec týmu Elias Ayuso, jenž devět z celkových 27 bodů nasbíral právě v rozhodující pětiminutovce. Portoriko si tak připsalo ve skupině D druhou výhru.

"Po takové porážce je těžké něco říkat. Bylo tam pár mizerných minut, příliš jsme odpočívali a doplatili na to," řekl litevský kouč čínské reprezentace Jonas Kazlauskas novinářům. Jeho svěřenci potřebují porazit Senegal i Slovinsko, aby si uchovali naději na postup. "Bude to těžké," uvedl trenér.

V osmifinále už jsou i Řecko, Itálie, a USA

Dalšími osmifinalisty šampionátu se stali Řekové, Italové, a Američané, kteří dnes vyhráli i třetí zápas turnaje. O výhře řeckých mistrů Evropy nad Austrálií 72:69 rozhodla trojka Nikose Zisise dvě sekundy před koncem utkání. Austrálie předtím vyrovnala díky skvělému finiši pivota Milwaukee Bucks Andrewa Boguta, ale nakonec jeho úsilí nestačilo. Itálie zdolala Senegal 64:56.

Američané sice měli proti Slovinsku pomalejší start a v první čtvrtině prohrávali, nakonec ale soupeře porazili 114:95. Střelecky tým táhli Dwyane Wade s 20 body a LeBron James, který si připsal o bod méně. Ve středu se Američané utkají s Itálií a jejich duel nejspíš určí vítěze skupiny D.

Turecko zdolalo Brazílii 73:71. Rozehrávač Phoenixu Leandro Barbosa minul šest sekund před koncem dva trestné hody, které mohly jihoamerický tým dostat do těsného vedení. Soupeř naopak z dalších trestných hodů jeden proměnil a uhájil dvoubodové vítězství.