Rubriky:

Ostatní

Americké gymnastky získaly světový titul v soutěži družstev

5. září 2007 17:25 - STUTTGART

Americký ženský tým získal první zlaté medaile udělované na mistrovství světa ve sportovní gymnastice ve Stuttgartu. Ve finále soutěže družstev Američanky vyhrály se ziskem 184,400 bodu a o necelý bod porazily obhájkyně titulu z Číny. Bronz získaly úřadující olympijské šampionky Rumunky.

Američanky suverénně vyhrály kvalifikaci a do finále šly jako favoritky, ale hned na kladině se jejich šance na titul málem rozplynuly. Někdejší mistryně světa na tomto nářadí Nastia Liukinová se při dopadu po posledním prvku před seskokem z kladiny zranila a na závěr zařadila jen jednoduché salto, které bývá k vidění pouze v žákovských kategoriích. Dostala tak za kladinu pouze 15,175 bodu, čímž o bod zaostala za svou standardní známkou. Chybám se nevyhnuly ani její krajanky.

Američanky však zabojovaly a závod vyvrcholil na prostných, do nichž šel asijský tým s náskokem desetiny bodu. Američanky na koberci zářily, zatímco čínská závodnice Li Šan-šan upadla, takže titul putoval do zámoří. "Všechny jsme se rozplakaly. Je to skvělý pocit být znovu na vrcholu světa," řekla za všechny nadšená Liukinová. Američanky byly mistryněmi světa v roce 2003.

Trenér čínského týmu Lu Šan-čen bral porážku v generálce na olympijské hry v Pekingu s nadhledem. "Rozhodně jsem chtěl získat zlato a v Pekingu taky. Ale to je sport. Je jenom jedno zlato a pokaždé ho mít nemůžete," uvedl.

Po první rotaci vedly poněkud překvapivě Rusky a ještě před poslední částí soutěže držely bezpečně třetí pozici. Pak však Jekatěrina Kramerenková špatně načasovala rozběh při přeskoku, nestihla ho dokončit a nezískala ani bod. Rusky tak klesly na poslední pozici ve finálové osmičce.

Z medaile se díky tomu radovaly Rumunky, v jejichž týmu se objevila i trojnásobná olympijská vítězka Catalina Ponorová. Ta po více než roční závodní pauze startovala jen na kladině a na přeskoku.

Výsledky:
1. USA (Liukinová, Sacramoneová, Worleyová, Johnsonová, Peszeková) 184,400 bodu, 2. Čína (Čcheng Fej, Che Ning, Ťiang Jü-jen, Siao Ša, Jang I-lin, Li Šan-šan) 183,450, 3. Rumunsko (Ponorová, Izbasaová, Nistorová, Patrascuová, Drunceaová) 178,100, 4. Itálie 175,450, 5. Brazílie 175,125, 6. Francie 173,600.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní