Rubriky:

Ostatní

Ragbyovou reprezentaci převzal po gruzínském kouči Kafka

8. ledna 2008 20:18 - PRAHA

Čeští ragbyoví reprezentanti mají nového reprezentačního trenéra, kterým se stal donedávna úspěšný hráč Martin Kafka. Ve funkci vystřídal gruzínského kouče Levana Mgeladzeho, pod jehož vedením se národnímu týmu v uplynulém roce nedařilo. Kafka, který má zkušenosti ze Španělska, z Francie i z Japonska, se v 29 letech stal nejmladším reprezentačním koučem v historii domácího ragby.

Změnu na trenérském postu v úterý oznámil sportovní ředitel ragbyové unie Filip Vacek s tím, že funkcionářům se nelíbila ani koncepce přípravy, kterou pro nadcházející rok předložil Mgeladze. Proto s ním vedení unie ukončilo smlouvu.

"V první řadě dojde k úpravě plánovaných příprav všech výběrů dospělých podle předložených koncepcí. Očekávám zkvalitnění přípravy a hlavně zlepšení v komunikaci mezi realizačními týmy a samotnými hráči," řekl Vacek spolupracovníkovi ČTK.

Kafka již u reprezentace působil. Loni pomáhal Mgeladzemu jako asistent nejdříve společně s Janem Macháčkem. Po nesrovnalostech mezi gruzínským koučem a Macháčkem zůstal jediným asistentem Mgeladzeho.

Kafka: Zápasy musíme odehrát se ctí

"Jmenování do funkce hlavního trenéra beru jako krizový manažer, který by měl připravit hráče na zápasy s Portugalskem, Rumunskem, Gruzií a Ruskem. Jde nám všem o to, abychom tato utkání první divize mistrovství Evropy odehráli se ctí," řekl ČTK Kafka, který k sobě hledá asistenta ze zahraničí. Čeští ragbisté jsou v evropském šampionátu se šesti porážkami ze šesti zápasů poslední.

Kafka hrál nejvyšší ragbyovou soutěž dokonce ve čtyřech zemích. Dvakrát byl vyhlášen nejčastěji bodujícím hráčem španělské ligy, stal se i mistrem Španělska a později působil ve Francii. Než ukončil hráčskou dráhu, hrál ligu také v Japonsku. Jako hráč Říčan se stal dvakrát českým mistrem a byl vyhlášen Ragbistou roku 2002. Nyní se věnuje studiu jazyků na Ostravské univerzitě a pomáhá tamnímu klubu z Mariánské Hory.

Kafka je nejúspěšnějším hráčem české reprezentace. Ve 34 zápasech sám zařídil 275 bodů, z toho 50 bodů získal za deset položených pětek. V roce 2005 dal v utkání proti Ukrajině rekordních 31 bodů. S reprezentační kariérou se rozloučil v září roku 2006 v Madridu porážkou se Španělskem.

Reprezentaci v sedmičkovém ragby, kterou rovněž vedl Mgeladze, převzal spolu s národním týmem žen Antonín Brabec mladší.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní