Rubriky:

Ostatní

Na evropský šampionát míří šest českých judistů, Chytrá vypadla

9. dubna 2008 13:33 - PRAHA

Šest českých judistů se představí na mistrovství Evropy, které od pátku do neděle hostí portugalská metropole Lisabon. Výpravu tam budou reprezentovat v mužské kategorii Jaromír Ježek, největší eso české výpravy a už jistý postupující na olympiádu v Pekingu, Pavel Petřikov, David Dubský a Jiří Pokorný, do ženských soutěžích zasáhnou Andrea Pokorná s Alenou Eiglovou.

Na poslední chvíli z nominace vypadla Lucie Chytrá. Juniorskou vicemistryni Evropy z roku 2005 nepustí na tatami poraněná záda.

Chytrá se tak na svoji druhou velkou seniorskou akci nepodívá. "Je to pro ní taková malá sportovní tragédie, protože na velkých akcích se vždy ukázala v dobrém světle," uvedl pro ČTK svazový šéftrenér Michal Vachun. "V pondělí si šla zaběhat a jak si zavazovala tkaničky, tak se jí úplně zasekly záda. Je to velká smůla, ale snad to nebude nic vážného pro další kariéru," uvedl Vachun.

Češi jinak v portugalské metropoli představí to nejlepší, čím momentálně disponují. Největší pozornost bude v sobotu upřena na Ježka, který už letos dvakrát ve váze do 73 kilogramů triumfoval na turnajích Světového poháru v Birminghamu a Vídni, doma v Praze byl třetí. Závodník Sokola Vršovice navíc do Lisabonu vyrazí s jistotou startu na srpnových olympijských hrách, protože v žebříčku kvalifikace je druhý a z elitní devítky jej už nikdo nemůže vystrnadit. "Mohlo by mu pomoci, že se bude moci prát bez jakéhokoliv tlaku," podotkl Vachun.

K olympiádě má blízko i Petřikov ve váze do 60 kg, který se společně s Dubským (do 66 kg) pustí do bojů lehkých vah už v pátek. Petřikov sice od ledna kvůli operaci kolena nesoutěžil, ale zatím drží pátou pozici a pokud si po mistrovství nepohorší o víc než čtyři místa, může se do Pekingu těšit také. "Abychom získali druhé olympijské místo je v podstatě náš hlavní cíl před mistrovstvím Evropy," řekl Vachun.

Další Češi mají o poznání těžší pozici: Dubský s Pokorným (do 81 kg) by museli skončit na třetím místě, aby pootevřeli olympijskou bránu. Pokorná (do 63 kg) stojí před povinností zaútočit na stříbro, Eiglovou (do 78 kg) by po nepovedené sezoně na OH katapultoval jen triumf.

Česká výprava se bude do dějiště sjíždět na etapy. Už dnes do Lisabonu zamířili trenér mužské reprezentace Petr Lacina s Petřikovem a Dubským. Další reprezentanti vyrazí ve čtvrtek, v pátek se do Portugalska vydá Eiglová, jež bude zápasit až v neděli.

Nominace:

Pavel Petřikov (do 60 kg), David Dubský (do 66 kg), Jaromír Ježek (do 73 kg), Jiří Pokorný (do 81 kg), Andrea Pokorná (do 63 kg), Alena Eiglová (do 78 kg).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní