Rubriky:

Ostatní

Akrobatický pilot Martin Šonka se chystá na Red Bull Air Race

2. prosince 2009 15:54 - PRAHA

Nákup a vyladění letadla pro sérii Red Bull Air Race považuje za svůj současný hlavní cíl akrobatický pilot Martin Šonka, který se v březnu příštího roku má v Abú Zabí zúčastnit této prestižní světové soutěže. Jako vůbec první český akrobatický pilot získal dvouletý kontrakt na působení v těchto extrémních závodech označovaných za formuli 1 ve vzduchu.

 

Aeroklub České republiky

"Musím koupit letadlo a dobře ho naladit, aby mi vyhovovalo přímo ´do ruky´. Musí být připraveno do Abú Zabí na první závod. Věřím, že se mi podaří najít dostatek sponzorů, kteří tuto aktivitu podpoří," řekl Šonka na tiskové konferenci.

První český pilot, který se do tohoto šampionátu probojoval, považuje svou účast za splnění životní mety. "Je to vrchol sportovní kariéry. Když jsem začínal létat, ani jsem v to nedoufal. Je to splněný sen," řekl. Příprava podle něj vyžaduje mimo fyzického výcviku také zvládnutí technických záležitostí kolem letadla. V současné době vyjednává nákup stroje, který se pak musí náležitě upravit.

Jednatřicetiletý vojenský pilot, který je zároveň českým šampionem v letecké akrobacii, se domnívá, že k účasti v prestižních závodech mu pomohly mimo jiné jeho zkušenosti z armády. "Politika výběru je složitá. Musíte se dostat na určitou úroveň letecké akrobacie, umisťovat se na mistrovstvích Evropy a světa. Je spousta aspektů, které to ovlivňují včetně znalosti angličtiny," uvedl.

Nejsledovanější na světě

Upozornil, že je dosud jedním z mála zástupců zemí bývalého východního bloku. "Kromě mě je tam jeden Rus a jeden Maďar. Také to, že jsem voják, mohlo hrát značnou roli. Mají dobré zkušenosti s vojenskými piloty. Příprava na vojenské létání je více než vhodná pro tento agresivní způsob létání nízko nad zemí," uvedl.

Zdůraznil, že závody Red Bull Air Race patří k motosportům, které jsou nejsledovanější na světě. "Závody se přenáší do 180 zemí světa. Je tam obrovské množství lidí. Letos v Barceloně bylo přes milion fanoušků," uvedl. Role sponzorů by podle něj mohla být pro podnikatele zajímavá. "Rád bych spolupracoval s českými firmami. Lepší reklamu by asi těžko hledaly," dodal.

Nástup českého pilota je spojen s odchodem dvou závodníků ze soutěže, která má 15 účastníků. Spolu s ním se do výběru letos dostal brazilský letecký akrobat.

Motivací pro Šonku je prý zejména požitek z létání. "Nedovedu si představit, že bych někde jinde, v jiném sportu zažíval to, co zažívám při letecké akrobacii. Je to adrenalin spojený s naprostou volností pohybu, pocit svobody, pocit síly stroje. Nedovedu si představit, že bych se věnoval něčemu jinému," uvedl.

Závody Air Race mají za svou šestiletou historii pověst jednoho z nejvíce extrémních sportů. Soupeří v nich nejlepší piloti světa v nízkém letu na dráze s dvacet metrů vysokými nafukovacími pylony. Těm se říká vzdušné brány a piloti kolem nich prolétají rychlostí až 370 km/h.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní