Rubriky:

Ostatní

Češi chystají tanec hrozivou stěnou Nangá Parbatu

24. června 2011 08:33 - PRAHA

Slavný Reinhold Messner jí říká Osudová hora, jeho bratr Günter na jejích úbočích nalezl smrt. Nyní na Nangá Parbat (8125 metrů) míří dvojice českých horolezců Marek Holeček a Zdeněk Hrubý. S odvážným cílem prostoupit novou cestou hrozivou, víc než čtyři kilometry vysokou Rupálskou stěnu. Pozornost zkušené dvojice se soustředí na Centrální pilíř v jižní stěně, jímž chtějí po dvoutýdenní aklimatizaci prostoupit alpským stylem a bez použití kyslíku až k vrcholu deváté nejvyšší hory světa.

 

archiv expedice Klättermusen NEW DECISION

„Už od základního tábora to nebude žádné chození, ale poměrně dramatické lezení. Z principu se budeme vyhýbat sněhovým polím s potenciálními lavinami a budeme se tlačit do skalních částí a sněhových žlábků. Tak se budeme snažit protancovat až k vrcholu,“ přibližuje ošemetný plán Holeček.

Pokud by smělý podnik vyšel, zapsali by se čeští horolezci po dlouhých dvaadvaceti letech mezi prvovýstupce na vrchol z elitního seznamu osmitisícovek. Již před dvěma lety přitom Holeček se svým parťákem usiloval o nový směr na Gašerbrum I, Hrubého náhlá zdravotní indispozice ale změnila výstup v boj o holý život. A případný úspěch na Nangá Parbatu, jemuž se kvůli mnoha tragédiím přezdívá hora-zabiják, již dopředu komplikuje obtížný sestup.

V jihozápadní stěně Gasherbrumu.V jihozápadní stěně Gašerbrumu.foto: archiv expedice Klättermusen NEW DECISION

„Pokud bychom se na vršek dokodrcali, tak se dá sestoupit buď západní stěnou v linii sólového výstupu Messnera z roku 1978, nebo jednodušeji spadnout na druhou stranu do Diamírské stěny a sestoupit dnes již klasickou Kinshoferovou cestou. Jako bratři Messnerovi v roce 1970,“ připomněl Holeček tragický moment v kariéře tyrolského dobrodruha. Güntera po úspěšném výstupu Rupálskou stěnou pohřbila v Diamírské stěně lavina a Reinhold po zoufalém boji o vlastní život přišel o sedm prstů na nohou. Černé myšlenky však oba Češi zásadně odmítají. „Žádné umírání není v plánu,“ přitakává s úsměvem Hrubý.

Obavy česká miniexpedice – Hrubým v nadsázce označované jako kapesní – nemá ani z neklidné situace v Pákistánu. „Člověk se musí chovat s rozumem. Nebezpečí reálně hrozí jen v civilizovaných oblastech, v hlavním městě Islamábádu, občas jsou nějaké incidenty na Karakoram Highway. Jak se ale člověk dostane do hor, tak už by nic hrozit nemělo,“ vysvětluje Hrubý, jenž bude usilovat o výstup na svou osmou osmitisícovku. Holeček má zatím na kontě jednu, po nepovedeném prvovýstupu na Gašerbrum I vystoupil o několik dní později na vrchol jedenácté nejvyšší hory sám.

Pavel Novotný, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní