Rubriky:

Ostatní

NEPOUŽÍVAT - Jana Fesslová je paralympijskou vítězkou ve vrhu koulí, Eva Kacanu má bronz

20. září 2004 03:00 - Atény

Jana Fesslová v Aténách potvrdila, že v letošní sezóně nemá konkurenci a za výkon 6, 86 metru ve vrhu koulí sloučených kategorií F 54/F55 získala zlatou medaili. Tato vzdálenost zároveň znamená nový paralympijský rekord pro třídu F 54.

 

ČSTPS/Luděk Šipla

Na stupních vítězů ovšem měla Česká republika hned dvojnásobné zastoupení. Osobním maximem 6, 18 metru se na bronzovou příčku vyhoupla Eva Kacanu.

Jana Fesslová hrála vrcholově házenou a po sportovním úraze během utkání se ocitla na vozíku. Po rehabilitaci se vrátila ke sportu - vzpírání a plavání, až nakonec zakotvila u atletiky: "Medaile patří mému manželovi, všem, kteří se o mě v Motole starali na rehabilitaci a mojí trenérce. Myslím si, že vzhledem k podmínkám, nervozitě a zdravotnímu stavu je to maximum, které jsem mohla odvést. Slavit budu určitě s manželem, protože za ten čas, který trávím mimo domov, si to určitě zaslouží."

Eva Kacanu se v Aténách cítí vzhledem ke svým řeckým kořenům jako ryba ve vodě. Právě to jí motivovalo k výjimečnému výkonu: "Tatínek pocházel z Řecka a část mě je řecká, takže mi na tom moc záleželo. Jsem hrozně šťastná." Druh příčka patří Němce Buggenhagenové, která je méně handicapovaná než české atletky a patří do třídy F 55, takže jí výkon 9, 06 m nestačil vzhledem ke koeficientovým přepočtům na vítězství. Jako poslední z českých atletů zasáhl do bojů na Olympijském stadionu Spyridona Louise diskař na vozíku František Pürgl. V kategorii F 54 skončil čtvrtý, ačkoliv hodil své letošní maximum - 27, 97 m. Bronz mu unikl o pouhých čtrnáct centimetrů.

Vrh koulí - ženy - F 54/F 55
1. Jana Fesslová (CZE, F 54) 6, 86 m (1128 b.)
2. Marianne Buggenhagenová (GER, F 55) 9, 06 m (1045 b.)
3. Eva Kacanu (CZE, F 54) 6, 18 m (1016 b.)

Alice Tejkalová

Zrušit