Rubriky:

Ostatní

Bývalý pilot formule 1 Zanardi si dojel pro paralympijské zlato v časovce

5. září 2012 17:59 - Londýn

Bývalý pilot formule 1 Alessandro Zanardi se stal paralympijským vítězem. Při své premiéře na hrách handicapovaných sportovců pětačtyřicetiletý Ital vyhrál na handbiku časovku.

 

Andrew Winning, Reuters

Účastník 41 Velkých cen formule 1, který před jedenácti lety přišel při nehodě v seriálu CART na německém Lausitzringu o obě nohy, zvítězil na šestnáctikilometrové trati s náskokem více než 27 sekund. Druhé místo v kategorii H4 obsadil Němec Norbert Mosandl.

"Je to něco kouzelného, nádherný pocit. Jsem přešťastný, ale současně taky trochu smutný, protože tohle velké dobrodružství už je za mnou. Od pondělí si musím najít něco nového," uvedl Zanardi.

Na handbiku vyhrál už několik maratonů včetně loňského závodu v New Yorku. Pro paralympijské zlato si dojel v dobře známém prostředí. Závody silniční cyklistice totiž hostí motoristický okruh v Brands Hatch, kde v minulosti často startoval a dokonce držel traťový rekord ve formuli 3000. "Ale když mě poháněl motor, nepřišlo mi to tady tak kopcovité," řekl Zanardi.

Nechtěl skončit se závoděním

Ani po své tragické nehodě na automobilové závody nezanevřel a v letech 2005 až 2009 se věnoval závodům cestovních vozů na okruzích se speciálně upraveným automobilem. Mezitím už se pustil i do závodění na handbiku a loni získal stříbro na mistrovství světa v časovce. Na paralympiádě si hned na první pokus zajistil kov nejcennější.

"Je to ohromný úspěch, jeden z největších v mém životě," radoval se Zanardi, jenž před svým zraněním zámořský formulový šampionát CART dvakrát vyhrál. "Tvrdě jsem pracoval, abych tohohle dosáhl. Je úžasné zažít tohle v 45 letech," uvedl Ital, který dal automobilovým závodům sbohem před třemi lety.

"Přišlo mi hloupé skončit se závoděním úplně. Tohle (handbiky) bylo hodně nepravděpodobné, ale nebyla to první šílenost, co jsem v životě udělal. A nakonec se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí," konstatoval. "Člověk by si neměl před sebe stavět vzdušné zámky, ale když máte cíl na obzoru, štěstí na vás čeká za rohem," řekl Zanardi.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní