Hlavní obsah

Krasobruslař Březina přišel o medailové naděje ve volné jízdě. Na MS skončil desátý

Londýn
Aktualizováno

Českému krasobruslaři Michalu Březinovi na mistrovství světa nevyšla volná jízda a místo útoku na medaili se ze šesté příčky po krátkém programu propadl na desátou pozici. Naopak třetí titul za sebou navzdory dvěma pádům získal domácí Kanaďan Patrick Chan. Díky náskoku z krátkého programu porazil o 1,3 bodu Denise Tena z Kazachstánu. Na bronzovou příčku se vyšvihl ze sedmé pozice Španěl Javier Fernández. Druhý český reprezentant Tomáš Verner skončil až jednadvacátý.

Foto: Mark Blinch, ČTK

Březina skončil na mistrovství až desátý.

Článek

Březina dnes upadl při obou pokusech o čtverný salchow a nepodržel ho ani axel, který bývá jeho parádním skokem. Při druhém nejprve skočil jen dvě místo plánovaných tří otáček, a když se to v samém závěru pokusil napravit, dopad stejně nebyl čistý. Známkou 145,91 bodu tak bezmála o osmnáct bodů zaostal za osobním rekordem z bronzového mistrovství Evropy a propadl se na konec první desítky. I když je to jeho nejhorší umístění na MS v kariéře, získala díky němu Česká republika dvě účastnická místa pro olympijské hry v Soči v roce 2014.

Nejlepší český krasobruslař uznal, že na rozdíl od mistrovství Evropy situaci neunesl psychicky. „Šel jsem do prvního čtveráku s tím, že ho musím skočit, místo toho, abych do něj šel s tím, že ho umím skočit. To myšlení byla chyba," řekl v rozhovoru pro idnes.cz. Věděl, že na medaili měl. „Je to ponaučení. Kdybych si natočil volné jízdy z tréninku, třeba z toho posledního, a pustil je tady místo té závodní, byl bych stoprocentně třetí," litoval Březina.

Chan chyboval, ale i tak triumfoval

Chybovali i další favorité včetně světového rekordmana z krátkého programu Chana. Kanadský krasobruslař zahájil volnou jízdu dvěma famózními čtvernými toeloopy, ale pak upadl při lutzu i při axelu a byl nejistý i v dalších skocích. Za svým osobním maximem sice výrazně zaostal, ale s přispěním bezmála devadesáti bodů za programové komponenty vedoucí pozici uhájil.

Dvaadvacetiletý krasobruslař se fanouškům za svůj výkon omluvil. „Rozhodně jsem byl ze sebe zklamaný, protože jsem chtěl přijít a zažít ty samé chvíle jako při krátkém programu. Nakonec ten okamžik nebyl tak dobrý, jak by mohl být, ale beztak byl velmi výjimečný," řekl Chan. Uvědomoval si, že k titulu ho dovedl středeční krátký program. „Myslím, že dnešek je jenom důkazem toho, že krasobruslení je o dobrém celém týdnu, a já jsem měl opravdu dobrý týden," poznamenal.

Ten zajistil historický úspěch Kazachstánu

Nejlepší volnou jízdu večera však překvapivě předvedl devatenáctiletý Ten. Reprezentant Kazachstánu zvládl pozici druhého muže po krátkém programu a povedeným čtverným toeloopem v úvodu se nastartoval ke skvělému výkonu. Chana o pět bodů předčil v technické hodnotě a známkou 174,92 bodu si o více než jednadvacet bodů vylepšil osobní rekord. Jeho stříbro je první světovou medaili pro Kazachstán v krasobruslařské historii.

Jeho stříbro je první světovou medaili pro Kazachstán v krasobruslařské historii. „Splnil se mi sen. Pořád nemohu uvěřit tomu, co se stalo. Ještě důležitější je, že je to první medaile pro mou zemi, a já jsem na to opravdu hrdý," zářil nadšením drobný krasobruslař.

Fernández těžil z chyb soků

Svou první medaili z mistrovství světa nakonec získal i Fernández, i když se nepředvedl v takové pohodě jako na mistrovství Evropy. Místo plánovaných tří čtverných skoků skočil jen dva a navíc mu ulétl lutz. Vzhledem k chybám dalších konkurentů se i tak posunul o čtyři místa až na stupně vítězů.

Vytlačil z nich dalšího Kanaďana Kevina Reynoldse, jenž zařadil hned tři čtverné skoky. Dva z nich však technický panel posoudil jako nedotočené a obdobně přistoupil i k trojitému axelu. Reynolds tak z překvapivého třetího místa po krátkém programu klesl na páté, které však pro něj stále znamená životní úspěch. Dosud totiž nikdy nebyl na mistrovství světa v elitní desítce.

Mistrovství světa v krasobruslení v kanadském Londonu
Muži - konečné pořadí
1. Chan (Kan.) 267,78
2. Ten (Kaz.) 266,48
3. Fernández (Šp.) 249,06
4. Hanju (Jap.) 244,99
5. Reynolds (Kan.) 239,98
6. Takahaši (Jap.) 239,03
...10. Březina 229,00
21. Verner (oba ČR) 180,50

Reklama