Rubriky:

Ostatní

Paráda na tatami! Krpálek získal na MS premiérové zlato pro české judo

30. srpna 2014 09:10 - Čeljabinsk
(Aktualizováno: 30. srpna 2014 14:35)

Lukáš Krpálek má se postaral o historicky první titul mistra světa pro české judo. Na šampionátu v Čeljabinsku zdolal ve finále váhové kategorie do 100 kilogramů Kubánce Josého Armenterose, nad kterým už letos zvítězil také na Grand Slamu v Paříži. V semifinále poprvé v kariéře porazil domácího favorita a mistra světa z roku 2011 Tagira Chajbulajeva nejtěsnějším možným rozdílem na tresty. Ke dvěma titulům mistra Evropy a dvěma bronzům ze světových šampionátů přidal i kov nejcennější a stal se definitivně nejúspěšnějším českým judistou všech dob, i když mu je teprve 23 let.

 

Juda svaz Český, ČTK

Ve finále MS dosud byli jen Vladimír Kocman a Pavel Petřikov starší v 80. letech, oba však prohráli. Zato rozjetý Krpálek dotáhl svůj boj do úspěšného konce a vyhrál i svůj pátý sobotní zápas. V souboji s Kubáncem spoléhal na držení na zemi a to se mu vyplatilo. Třikrát se mu sice Armenteros vykroutil, napočtvrté už byl ale rodák z Jihlavy úspěšný a udržel soupeře na zemi.

Krpálek zároveň překonal Kocmana, když jako první český judista získal na MS už třetí cenný kov. V roce 2011 a loni vybojoval bronz.

Dvojnásobný mistr Evropy Krpálek vstupoval do turnaje jako světová jednička, v 1. kole tak měl volný los. Následně porazil mistra světa z roku 2007 Brazilce Luciana Correu za čtyři minuty, když zaznamenal wazari i ipon.

Pak strávil na tatami téměř celých pět minut s Ukrajincem Artěmem Blošenkem. Přestože měl jasnou převahu, soupeř se mu pokaždé vysmýkl z nástupů do chvatů. Dostal však tresty za pasivitu, musel riskovat, čehož Krpálek využil. V úplném závěru ho zalehl a uškrtil na ipon.

Ve čtvrtfinále narazil na neoblíbeného Švéda Martina Paceka, znovu dominoval a za 1:48 zvítězil. Nejtěžší souboj podle očekávání musel svést v semifinále s Chajbulajevem, s nímž předtím vždy prohrál, mimo jiné na olympijských hrách v Londýně.

Český reprezentant však tentokrát měl převahu a často útočil. Sice neúspěšně, když se Rus vždy z chvatu a držení vykroutil, ale vysloužil si trest za pasivitu a to nakonec Krpálkovi stačilo na vítězství. Sám se chyby vyvaroval. Velmi cenné vítězství ho povzbudilo i do finále a pomohlo mu k historickému zlatu.

Rychlý konec judisty Horáka

Michal Horák podle očekávání nestačil ve 2. kole kategorie nad 100 kilogramů na hvězdného Francouze Teddyho Rinera. S úřadujícím šampiónem, který neprohrál od roku 2010, vydržel na tatami 37 vteřin. Splnil si alespoň sen utkat se jako první Čech s jedním z nejlepších judistů všech dob.

Pětadvacetiletý Francouz za posledních šest let prohrál jediný zápas a váhové kategorie nad 100 kilogramů zcela dominuje. Suverénně si vede i na šampionátu v Čeljabinsku. Izraelce Ora Sassona zdolal za 49 vteřin, Horák s ním vydržel zápasit ještě o 12 vteřin kratší dobu. Rus Renat Sajdov minutu a 22 vteřin a Brazilec Rafael Silva 50 vteřin. Necelé čtyři minuty mu tak stačily k postupu do finále, v němž posléze nad Japoncem Šičinohem znovu kraloval a získal už sedmý světový titul.

Pro českého judistu, který je v nejtěžší váhové kategorii teprve krátce, jde přesto o nejlepší výsledek na MS v kariéře. Loni vypadl ještě ve váze do 100 kg v 1. kole. Tentokrát svůj první zápas s Australanem Jakem Andrewarthou zvládl a za minutu a půl stihl nejprve wazari a poté i ipon. Zaskočit Rinera se mu ale nepovedlo.

Výsledky MS v judu v Čeljabinsku (Rusko):
Muži:
Do 100 kg:
1. L. Krpálek (ČR)
2. Armenteros (Kuba)
3. Remarenco (SAE) a Frey (Něm.).
Nad 100 kg:
1. Riner (Fr.)
2. Šičinohe (Jap.)
3. Sajdov (Rus.) a Silva (Braz.),
...Horák (ČR) vypadl ve 2. kole.
Ženy:
Nad 78 kg:
1. Ortizová (Kuba)
2. Althemanová (Braz.)
3. Andeolová (Fr.) a Tačimotová (Jap.).
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní