Berdych prohrál s Roddickem, postupují Američané

OSTRAVA

Tenisté Spojených států postoupili přes Českou republiku do dalšího kola Světové skupiny Davisova poháru. Tomáš Berdych nedokázal udržet naděje českého týmu před závěrečnou dvouhrou a podlehl čtvrtému hráči světa Andy Roddickovi 6:4, 3:6, 2:6 a 6:7. V závěrečné dvouhře, ve které již o nic nešlo, pak podlehl Lukáš Dlouhý Bobu Bryanovi 2:0 na sety a český tým tak nakonec podlehl 4:1.

Roddick stejně jako proti Minářovi v pátek zahájil i proti Berdychovi esem. Český tenista měl z počátku problémy s přijmem Roddickova podání a do hry se dostával pouze na druhý servis. To samé začalo platit od čtvrtého gamu i naopak, když se rozservíroval i český tenista.

V sedmé hře se ale Berdychovi podařil brejk, když se mu dařilo returnovat Roddickův servis až na zadní lajnu, od které si Američan nedokázal vytvořit tlak. Za stavu 15:40 Berdychovi pomohlo i prasátko. V zápětí nasázel Berdych při vlastním podání Roddickovi tři esa a také díky přesné a pestré hře od základní čáry dokráčel k vítězství v prvním setu v poměru 6:4.

Do druhého setu vstoupil lépe Roddick, kterému se ve druhé hře povedlo prolomit Berdychovo podání. Svůj servis si naopak udržel a po hodině a sedmi minutách srovnal stav utkání výhrou 6:3 v druhé sadě.

V tie-breaku Berdych nestačil

Berdych bohužel daroval soupeři servis hned v první hře třetího setu. V pátém gamu prohrál český tenista své podání dokonce čistou hrou  a Roddick už vedl 4:1. V těchto fázích zápasu působil Berdych vlažným dojmem. Již od druhého setu se potýkal v prvním podáním, přestože na esa vedl nad Roddickem po třech setech 16:12. Třetí sadu prohrál Berdych za 27 minut 6:2.

Do čtvrtého dějství vstoupil český tenista s viditelným odhodláním zlomit nepříznivý vývoj utkání. Sadu dotáhl proti Roddickovi až do tie-breaku , ale v něm po dvou hodinách a pětadvaceti minutách podlehl 7:3 a celý zápas tak ztratil v poměru 3:1 na sety.

Roddick: Nebyl jsem tolik pod tlakem

"Určité šance v utkání byly, ale Andy mě dnes překvapil perfektním výkonem na antuce a vítězství si zasloužil," řekl po utkání Berdych. "Hrál agresivněji než v pátek a dokázal zakončovat výměny i z jeho slabší beckhandové strany," dodal český tenista.

Po prvním prohraném setu jsem si říkal, že nehraju špatně, ale jestli bude Tomáš hrát pořád takhle dobře, tak že to budu mít těžké. Naštěstí jsem nebyl tolik pod tlakem, protože jsem věděl, že James Blake by byl v rozhodujícím utkání jasný favorit," řekl po utkání Roddick.

V poslední dvouhře pak český náhradník Lukáš Dlouhý nestačil na Boba Bryana, který nastoupil místo Jamese Blakea, a podlehl mu ve dvou setech 7:6, 6:4.

Český daviscupový tým tak čeká popáté v řadě a pošesté v historii baráž o Světovou skupinu. Zatím v ní neuspěl pouze jedinkrát v roce 2005 s Německem.

ČR - USA 1:4
Berdych - Roddick 6:4, 3:6, 2:6, 6:7 (4:7).
Esa: 17:14. Dvojchyby: 2:2. Nevynucené chyby: 39:23. Vítězné míče: 49:49. Využité brejkboly: 1 ze 3/3 ze 7. Celkem získané míče: 103:124. Čas utkání: 2:25 hod.
Dlouhý - B. Bryan 6:7 (5:7), 4:6.
Esa: 6:13. Dvojchyby: 3:2. Nevynucené chyby: 32:34. Vítězné míče: 35:33. Využité brejkboly: 0 ze 7/1 z 5. Celkem získané míče: 77:81. Čas utkání: 1:20 hod.

4 : 6, 6 : 7 Hanfmann - Menšík 4 : 6, 6 : 7 konec
20240425T15 : 00:00+0200