Berdych je v Monte Carlu v semifinále, čeká jej Nadal

MONTE CARLO

Český tenista Tomáš Berdych stejně jako proti Tommy Robredovi, tak i proti Robinu Söderlingovi ze Švédska musel obracet nepříznivý vývoj čtvrtfinálového utkání na turnaji série Masters v Monte Carlu. Po prohraném prvním setu a stavu 0:3 ve druhém dokázal vyhrát nevídaných dvanáct her v řadě a postoupit už do semifinále. Výhře 5:7, 6:3 a 6:0 v pátek tleskal i v lóži přítomný útočník místního AS Monako a české fotbalové reprezentace Jan Koller.

Söderling zahájil utkání lépe než český tenista a ujal se vedení 4:2. Švéd se sice nemohl opřít o svoje podání a kupil dvojchyby, jenže v poli hrál bez chyby a Berdycha skvěle prohazoval. Český daviscupový reprezentant se snažil tlačit míčky k čarám a v osmé sadě konečně využil soupeřova slabšího servisu a srovnal stav na 4:4. První sadu nakonec rozhodla třináctá hra. V ní podávající Berdych pustil Söderlinga ke dvěma setbolům. První se podařilo odvrátit, ale ten druhý už skončil z rakety českého tenisty v těsném autu.

Třetí set začal Berdych katastrofálně co se týče vývoje utkání, nikoliv předváděnou hrou. Oba aktéři utkání předváděli velmi pohledný tenis, bohužel Berdych již potřetí ztratil servis a umožnil tak jít Söderlingovi do trháku na 3:0. První game ve druhém setu získal český tenista až ve čtvrté hře.

Risk se vyplatil

Za nepříznivého stavu se rozhodl Berdych více riskovat a vyplatilo se to hned v následující hře, když si vzal soupeřův servis zpět. Poté opět pustil soupeře k brejkbolu, ale nakonec se Berdychovi podařilo srovnat stav na 3:3. Český tenista pak získal i následující tři hry a vyhrál druhý set v poměru 6:3. Další set už byl exhibiční záležitostí jednadvacetiletého Čecha. Stejně jako ve druhé sadě dokázal vyhrát šest her za sebou a nadělil Söderlingovi nepopulárního „kanára“.

"V prvním setu jsme ani jeden nehráli dobře. Já jsem se pak snažil bojovat, nic nevzdávat a zlepšil jsem se," prohlásil Berdych. "Nevzpomínám si, že bych někdy zápas podle výsledku tak jednoznačně otočil," pátral v paměti rodák z Valašského Meziříčí, který se na antukovou část sezony připravoval v domovském Prostějově. "Po návratu z Ameriky jsme měli na přípravu deset dní. Je vidět, že byla kvalitní. Všechno zatím jde tak, jak by mělo," dodal Berdych.

Dostat Nadala pod tlak

Nyní stojí před českým tenistou překážka z největších. Španěl Rafael Nadal, druhý hráč světového žebříčku, který drží sérii 64 vítězství na antuce bez porážky, si podle očekávání poradil ve dvou setech s Němcem Philippem Kohlschreiberem.

"Nějakou taktiku dáme s trenérem dohromady, ale nejdůležitější bude vlastní výkon. A pokusit se ho dostat co nejdříve pod tlak," řekl daviscupový reprezentant k očekávanému atraktivnímu semifinále. Se Španělem se na antukovém povrchu utkal zatím jednou. "Prohrál jsem 4:6 ve třetím setu, bylo to hodně těsné," vzpomínal na turnaj před dvěma lety ve švédském Bastadu. Na betonu ho třikrát porazil.

O postup do finále si zahraje i světová turnajová jednička Roger Federer. Díky výhře 6:4 a 6:0 nad Španělem Davidem Ferrerem oslavil švýcarský tenista dvě malá jubilea v kariéře. Připsal si 500. vítězství a překročil hranici 30 miliónů dolarů vydělaných na odměnách. Soupeřem nejlepšího světového hráče bude další Španěl Juan Carlos Ferrero, který vyřadil Francouze Richarda Gasqueta.

V Monte Carlu se hraje o celkovou dotaci 2 082 500 eur. Berdych si postupem mezi čtyři nejlepší už zajistil prémii 85 tisíc eur a zisk 225 bodů do žebříčku ATP.

<tbody><tr class="invert"><td>MONTE CARLO</td></tr><tr class="highlight"><td>Dvouhra - čtvrtfinále: </td></tr><tr><td><strong><em>Berdych</em></strong> (10-ČR) - Söderling (Švéd.) 5:7, 6:3, 6:0, Federer (1-Švýc.) - Ferrer (12-Šp.) 6:4, 6:0, Ferrero (16-Šp.) - Gasquet (11-Fr.) 5:7, 7:5, 6:2, Nadal (2-Šp.) - Kohlschreiber (Něm.) 6:2, 6:3.</td></tr></tbody>