Tenista Nadal v Římě překonal McEnroeův rekord

V rekordním stylu postoupil Rafael Nadal do finále turnaje v Římě. Díky semifinálovému vítězství nad Nikolajem Davyděnkem 7:6, 6:7 a 6:4 vyhrál na antuce už 76 zápasů za sebou. Překonal tak Johna McEnroea, který držel rekord v neporazitelnosti na jednom typu povrchu.

Americkému tenistovi se úctyhodný čin povedl v letech 1983 až 1985, kdy na halových površích neprohrál 75 zápasů za sebou. Ve finále se Nadal utká s chilský tenistou Fernando Gonzalezem.

Na rekordní vítězství se Nadal pořádně nadřel, zápas s Davyděnkem trval bezmála tři a tři čtvrtě hodiny. První set získal dvacetiletý Španěl až v tie-breaku, ve druhém ruský tenista soupeři porážku oplatil a sebral Nadalovi první set v antukové sezóně.

"S rekordy je to pořád stejné. Vždycky vás potěší, ale nejsou ta nejdůležitější věc. Víc mě těší, že jsem ve finále," prohlásil Nadal. "Dnes jsem nehrál svůj nejlepší tenis. Byl to těžký zápas, od prohry mě dělil jen kousek, ale nedovolil jsem si na to myslet a rozhodla moje psychická odolnost. Co se týče finále, tak můžu prohrát, ale chci hrát dobrý tenis," dodal.

Rekordmanem na antuce se Nadal stal loni na Roland Garros. V prvním kole tehdy porazil Robina Söderlinga a s 54 výhrami překonal v historické tabulce Argentince Guillerma Vilase. Poslední Nadalova prohra na antuce je již notně zaprášená. V dubnu 2005 se o ni ve čtvrtfinále turnaje ve Valencii postaral Rus Igor Andrejev.

Absolutně nejdelší sérii bez porážky na antuce v profesionální éře tenisu drží Chris Evertová. Legendární Američanka nasbírala v letech 1973 až 1979 celkem 125 vítězství za sebou.

Gonzalez vyřadil přemožitele Federera

Nadal se může stát prvním hráčem, jenž zvítězí v Římě třikrát za sebou. Jeho finálový soupeř Gonzalez v sobotu porazil senzačního přemožitele světové jedničky Rogera Federera Itala Filippa Volandriho 6:1 a 6:2.

Gonzalez si s Volandrim, který ve čtvrtfinále vyřadil Tomáše Berdycha, poradil za 67 minut. Chilský tenista si zahraje v letošním roce své druhé finále. Poprvé bojoval o titul na Australian Open s Federerem.

Na turnaji série Masters si mezi sebe hráči rozdělí 2 082 500 eur.

ŘÍM
Dvouhra - semifinále:
Nadal (2-Šp.) - Davyděnko (4-Rus.) 7:6 (7:3), 6:7 (8:10), 6:4, Gonzalez (6-Chile) - Volandri (It.) 6:1, 6:2.
Čtyřhra - semifinále
Santoro, Zimonjič (6-Fr./Srb.) - Damm, Paes (3-ČR/Indie) 6:3, 6:4.

Dva gamy dělily v pátek večer i v sobotu světovou jedničku Justine Heninovou od vyřazení z turnaje v Berlíně, přesto se probojovala do semifinále. Se srbskou tenistkou Jelenou Jankovičovou prohrávala v pátek 3:6 a 4:4, než byl zápas kvůli tmě přerušen. Druhý set nakonec favorizovaná Belgičanka získala a ve třetím otočila nepříznivý vývoj z 0:4.

Pětinásobná grandslamová šampiónka Heninová ještě v sobotním semifinále nastoupí proti Rusce Světlaně Kuzněcovové, druhou dvojici tvoří Srbka Ana Ivanovičová a Julia Vakulenková z Ukrajiny. Na turnaji si aktérky rozdělí celkovou dotaci 1,34 miliónu dolarů.

Ivanovičové stačilo odehrát v semifinále jen sedm gamů, za stavu 4:3 její ukrajinská soupeřka Vakulenková zápas vzdala. Devatenáctiletá Srbka si v neděli v Berlíně zahraje o svůj třetí titul na okruhu WTA.