České tenistky porazily Izrael a postoupily mezi fedcupovou elitu

RAMAT HAŠARON

České tenistky porazily Izrael 3:2 v baráži o I. Světovou skupinu a postoupily mezi elitní osmičku týmů. Po prvním dni byl stav nerozhodný 1:1. V prvním utkání nedělního programu porazila Iveta Benešová izraelskou jedničku Sahar Peerovou, ve druhém si Tzipora Obzilerová poradila s Petrou Kvitovou. O postupu tak nakonec musela rozhodnout závěrečná čtyřhra, v níž byly české tenistky šťastnější, když vyhrály 2:0 na sety.

Benešová v prvním zápase ztratila hned svůj druhý servis, brzy tak prohrávala už 1:4. Ani Peerová ale při vlastním podání nebyla stoprocentní, Benešové se povedl rebrejk a zápas tak dospěl až do tie-breaku. V něm vyhrála domácí tenistka 8:6 a ujala se vedení 1:0 na sety. Ve druhé sadě si ve čtvrtém gamu finalistka z Estorilu vybojovala dvě šance na prolomení podání Izraelky. Hned první využila. Po zbytek setu si své podání udržela a srovnala stav setů na 1:1.

Peerová v šesté hře třetího setu prolomila podání Benešové a ujala se vedení 4:2. V následujícím gamu si ale Benešová vytvořila náskok 40:0, proměnila druhý brejkbol a vrátila se do zápasu. Česká tenistka přidala čistou hru, následně další brejk a podávala na vítězství. Poslední set utkání vyhrála Benešová 6:4 a strhla vedení opět na stranu Česka.

Petra Kvitová vstoupila do duelu s Tziporou Obzilerovou zostra. Hned v první hře sebrala soupeřce podání, Obzilerová však ve čtvrtém gamu srovnala a v šestém se dalším brejkem dostala do vedení 4:2. Izraelka si servis pohlídala a první set dovedla k vítězství 6:3.

Kvitová zejména v úvodu druhé sady zaostala za svým sobotním výkonem a bezchybně hrající Obzilerová nepřipustila žádné komplikace. Ve druhé polovině setu se Češka herně zvedla, Izraelka přesto vyhrála druhou sadu 6:2 a vyrovnala stav baráže na 2:2. O účastníkovi v elitní fedcupové skupině rozhodne závěrečná čtyřhra.

O postupu musela rozhodnout čtyřhra

Za Česko by měly nastoupit Iveta Benešová s Květou Peschkeovou, Izrael nahlásil do rozhodujícího utkání dvojici Glušková - Peerová. Nehrající kapitán Oded Jacob nakonec nahradil prvně jmenovanou Tziporou Obzilerovou, která vyhrála obě své dvouhry.

Český pár nevstoupil do rozhodujícího zápasu nejlépe, když ztratil hned svůj první servis. Hned v další hře však svou chybu napravil a také prolomil soupeřovo podání. Vyhrát hru při vlastním podání se podařilo až na pátý pokus Češkám, Izraelky je však napodobily hned v dalším gamu. V desátě hře si Peschkeová s Benešovou vypracovaly dva set-bally, z nichž hned ten první proměnily a připsaly si vítězství v prvním setu 6:4.

Ve třetím gamu druhé sady prolomily domácí hráčky podání Květy Peschkeové, Češkám se však vzápětí povedl rebrejk. Český pár těžil především z dobré hry na síti, která jim pomohla i k zisku osmé hry. Následně podávala Benešová na vítězství v zápase. Izrealky odvrátily čtyři mečboly, pátý proměnila Peschkeová obtížným míčem na síti.

Češky postupují na úkor Izraelek mezi nejlepších 8 reprezentací ženských tenistek celého světa.

<tbody><tr class="invert"><td><strong>Fed Cup</strong> - baráž o Světovou skupinu I. </td></tr><tr class="highlight"><td>Peerová - Kvitová 1:2 (6:2, 3:6, 0:6), Obzilerová - Šafářová 2:1 (6:0, 3:6, 6:4), Peerová - Benešová 7:6 (8:6), 3:6, 4:6, Obzilerová - Kvitová 2:0 (6:3, 6:4), Benešová, Peschkeová - Peerová, Obzilerová 2:0 (6:4, 6:3)</td></tr><tr><td>Konečný výsledek:<strong> Izrael - Česko 2:3</strong></td></tr></tbody>