V semifinále v Madridu vypadli Nadal i Federer

MADRID

Finále tenisového turnaje série Masters v Madridu bude mít překvapivé obsazení. V prvním semifinále nejprve Brit Andy Murray přehrál ve třech setech Švýcara Rogera Federera a oplatil mu tak porážku z finále US Open. Následně neuspěl ani Rafael Nadal, který po velké bitvě podlehl Francouzi Simonovi.

Nadala může po třísetové porážce se Simonem těšit jen fakt, že díky prohře Federera s Murraym si stoprocentně udrží pozici světové jedničky až do konce roku, což se v takzvané open éře ještě žádnému španělskému tenistovi nepodařilo.

Dvaadvacetiletý Mallorčan prohrál se Simonem v zápase, který trval tři hodiny a 22 minut. Francouzský outsider sice ztratil první sadu 3:6, nicméně další set domácímu favoritovi vzal 7:5 a byl úspěšnější také v rozhodující fázi.

Zápas mohl ukončit o několik minut dřív, neboť za stavu 6:5 podával na vítězství v zápase, ale světová jednička kritickou situaci zvládla a ziskem Simonova podání dovedla set do tie-breaku. V něm měl Španěl v úvodu navrch, vedení 3:1 však neudržel a za stavu 5:6 čelil prvnímu mečbolu o rok staršího soupeře. Ten ještě Simon nevyužil, avšak o dva míčky později při skóre 7:6 donutil Nadala k úderu do autu, který ukázalo až "jestřábí oko".

V repríze finále US Open se radoval Murray

Šestnáctý hráč světa si tak zahraje o svůj letošní čtvrtý titul s Murraym, jenž porazil v repríze zářijového finále US Open Federera. Jednadvacetiletý Skot vyhrál sobotní semifinále nad druhým hráčem světového žebříčku 3:6, 6:3 a 7:5.

Murray tak oplatil slavnému Švýcarovi porážku z New Yorku, kde jeho soupeř získal 13. grandslamový titul v kariéře. Utkání mezi aktuální světovou dvojkou a čtyřkou rozhodla jedenáctá hra třetího setu, v níž Murray sebral Federerovi podruhé v zápase podání a následně brejk potvrdil i při svém servisu.

Federer byl s tímto ty´dnem spokojený

"Proti Federerovi si musíte říct: 'Zkusím to risknout, nebo budu jen čekat?'" uvedl Murray, jenž při svém posledním brejkbolu donutil soupeře k chybě tvrdým bekhendem. "To byl skvělý úder, pravděpodobně nejdůležitější v zápase," dodal Skot, poté co vylepšil svou zápasovou bilanci s Federerem na 3:2.

Federerovi, jenž si dal po triumfu na US Open pětitýdenní pauzu od turnajů, tak poprvé od roku 2002 hrozí, že nevyhraje ani jeden podnik série Masters v sezóně. Šanci má ještě v Paříži a na Turnaji mistrů v Šanghaji.

"Andy dnes hodně dobře podával a returnoval mnohem lépe než na US Open. Byl to vyrovnaný zápas a myslím, že mohu být s tímhle týdnem docela spokojen," uvedl Federer, jenž v druhém kole vyřadil Radka Štěpánka.

V Curychu si o titul zahrají Pennettaová s V. Williamsovou

Venus Williamsová porazila v Curychu v souboji bývalých tenisových jedniček Srbku Anu Ivanovičovou a letos podruhé postoupila do finále. Starší z amerického sesterského dua sobotní semifinále vyhrála 4:6, 6:3 a 6:4.

Osmadvacetiletá Williamsová si se soupeřkou o osm let let mladší připsala už pátou výhru z šesti vzájemných duelů. Letos dosud hrála finále jen jednou, a to ve Wimbledonu, kde získala svůj sedmý grandslamový titul.

Její nedělní soupeřkou bude Italka Flavia Pennettaová, jež bude usilovat o letošní třetí turnajové vítězství. Šestadvacetiletá přemožitelka světové jedničky Jeleny Jankovičové z druhého kola porazila v semifinále Španělku Anabel Medinaovou po setech 6:3 a 7:6.

MADRID:
Dvouhra - semifinále:
Murray (4-Brit.) - Federer (2-Švýc.) 3:6, 6:3, 7:5, Simon (Fr.) - Nadal (1-Šp.) 3:6, 7:5, 7:6.
CURYCH:
V. Williamsová (3-USA) - Ivanovičová (2-Srb.) 4:6, 6:3, 6:4, Pennettaová (It.) - Medinaová (Šp.) 6:3, 7:6 (8:6).