Djokovič jako první postoupil do semifinále Turnaje mistrů

ŠANGHAJ

Srbský tenista Novak Djokovič jako první postoupil do semifinále Turnaje mistrů v Šanghaji. I ve svém druhém vystoupení Zlaté skupiny dokázal zvítězit, tentokrát udolal ve třech setech Rusa Nikolaje Davyděnka 7:6, 0:6 a 7:5. Ve druhém úterním utkání porazil Argentinec Juan Martin Del Potro Jo-Wilfrieda Tsongu po dvou vyhraných tie-breacích 7:6 a 7:6. Tsonga tak ztratil šanci na postup.

Utkání dvou favoritů Zlaté skupiny mezi Novakem Djokovičem a Nikolajem Davyděnkem přineslo zaváhání hned v prvním gamu výše postaveného hráče, Srba Djokoviče. Ten nevynucenými chybami daroval svému soupeři brejk. Davyděnko servíroval famózně a bělehradského rodáka k šancím na brejkbol v celém prvním setu nepouštěl. Až na jeho konci. Za stavu 5:4 podával Rus na vítězství v prvním setu. Ale ve chvíli, kdy na tabuli svítil stav 30:30, udělal Davyděnko dvě zásadní chyby. Nejdříve dvojchybu a v následující výměně si připsal nevynucenou chybu.

Nervózním výkonem se sedmadvacetiletý Davyděnko prezentoval i ve zkrácené hře. V té pustil soupeře do minibrejku po další dvojchybě a stejným způsobem daroval Djokovičovi i zisk první sady o několik míčů později.

Do druhého setu ale jako by nastoupil zcela jiný Davyděnko. Jistými údery i na začátku druhé sady prorazil Djokovičovi podání. Průběh druhého dějství se ale ani v nejmenším nepodobal tomu prvnímu. Davyděnko, pátý hráč světa, si svůj servis spolehlivě hlídal a navíc úspěšně útočil na další servisy Srba. Vítěz tří letošních turnajů nakonec nadělil Djokovičovi „kanára“, když vyhrál 6:0.

Ve třetí sadě si oba tenisté pečlivě hlídali svá podání. Rozhodlující game přišel za stavu 5:5, v němž udělal Davyděnko tři nevynucené chyby v řadě a Djokovič se tak ujal vedení. V následující hře už stačilo Srbovi, aby své podání udržel, což se mu podařilo. Djokovič po svém druhém vítězství na Turnaji mistrů postoupil do semifinále.

Del Potro porazil Tsongu ve dvou tie-breacích

Zápas dvou tenistů, kteří své první duely na Turnaji mistrů prohráli, rozehrál lépe Argentinec. O úvodní hru, do níž míčky uváděl Tsonga, se tvrdě bojovalo. A to i přesto, že francouzskému hráči se servisy dařily. Argentinec nakonec vybojoval první brejk.

Tsonga se ale nevzdal a ve čtvrtém gamu si vybojoval jednu možnost k prolomení soupeřova servisu. Celou výměnu byl sice v defenzivě, přesto ji dokázal přetavit ve svůj prospěch, když vypálil přesný forhendový úder do růžku. Ve zkrácené hře sice nejdříve Del Potro pustil svého soupeře do výhody, když vyrobil dvojchybu. Přesto se nakonec radoval ze zisku setu, když v tie-breaku vyhrál 7:4.

Stejně jako v prvním setu, rozhodovala o osudu druhého dějství až zkrácená hra. Ve výměně při podání dvacetiletého Argentince si Tsonga nátlakovou hrou vybudoval slibnou pozici. Svůj volej ale poslal trestuhodně do sítě. Del Potro chvilkového zaváhání soupeře využil a v další výměně se dostal do vedení, když předvedl světový prohoz. Získal i druhý set v tie-breaku, tentokrát v poměru 7:5, a zvítězil tak 2:0 na sety.

O druhém postupujícím ze Zlaté skupiny se rozhodne ve čtvrtek. Přímý souboj svedou Rus Davyděnko a Argentinec Del Potro.

Turnaj mistrů:
Zlatá skupina - dvouhra:
Djokovič (Srb.) - Davyděnko (Rus.) 7:6, 0:6, 7:5, Del Potro (Arg.) - Tsonga (Fra.) 7:6 (7:4), 7:6 (7:5).
Zlatá skupina:
1.Djokovič2204:127:25
2.Davyděnko2113:336:31
3.Del Potro2112:222:25
4.Tsonga2021:429:33
Červená skupina - čtyřhra:
B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Bhúpathí, Knowles (Ind./Bah.) 7:5, 3:6, 10:4, Cuevas, Horna (Urug./Peru) - Coetzee, Moodie (JAR) 6:2, 6:7 (2:7), 11:9.