Rubriky:

Tenis

Tenistka Huberová touží zkompletovat deblový Grand Slam

22. dubna 2009 15:49 - BRNO/PRAHA

Normálně vstává mezi pátou a půl šestou ráno, ale v Brně se po přesunu z USA vzbudila až v devět. "Manžel by mi to nevěřil," napsala tenistka Liezel Huberová ve svém blogu na serveru wtatour.com, který píše tento týden z moravské metropole, kde se s americkým týmem chystá na víkendové semifinále proti Češkám.

Publikum v hale Rondo sice neuvidí bývalé světové jedničky, sestry Serenu a Venus Williamsovy, které letos Fed Cup nehrají, ale jednu nejlepší tenistku zeměkoule ano. Už rok a půl je Huberová společně s Carou Blackovou ze Zimbabwe v čele deblového žebříčku. A pokud se bude rozhodovat v závěrečné čtyřhře, Češky nečeká lehká práce.

"Tohle je moje nová rodina," představila Huberová při obědě své matce Sice, která za ní přiletěla do Brna, americký tým. "Před rokem jsem nikoho z nich neznala, ale teď vím, že jsou skvělí," dodala.

Huberová dříve ani nemohla americký tým znát, protože občanství USA získala teprve předloni. Je totiž rodačkou z jihoafrického Durbanu, kde žijí její rodiče a bratr Janus se tam stará o rodinný hotel.

V USA od patnácti let

Ona se ale v 15 letech přestěhovala do Spojených států a v Hilton Head začala rozvíjet kariéru. "Měla jsem tam zůstat šest týdnů, ale už je z toho šestnáct let a jsem Američankou," píše Huberová na serveru blackandhuber.com. "Amerika je mým domovem a jsem ráda, že jí to můžu třeba ve Fed Cupu splácet," podotkla.

V prvních letech v USA se ovšem potýkala s finančními problémy. Pomohly jí tehdy ještě krajanky Amanda Coetzerová, Mariaan de Swardtová a Joannette Krugerová. "Staraly se o mě, jako bych byla jejich rodina. Nejhorší ale bylo, že se mi stýskalo po domově. Musela jsem se naučit starat se sama o sebe," vzpomínala Huberová.

Hráčka s dívčím jménem Hornová se dlouho snažila prosadit ve dvouhře, ale marně. Od roku 2004 se tak věnuje pouze čtyřhře. "Pro dvouhru jsem stvořena nebyla, ani jsem si ji moc neužívala. Ve čtyřhře se cítím jako doma a výsledy ukazují, že jsem se rozhodla správně."

Manželé se starají o trénink a kondici

Čísla její slova potvrzují. Na kontě má 36 deblových titulů, letos už získala dva, z toho čtyři grandslamové. Většinu úspěchů získala s Blackovou, s kterou i vede deblový žebříček.

Zajímavé je, že obě hráčky jsou vdané, manželé s nimi cestují po světě a starají se jim o trénink a kondici. "Rozumíme si, což je hlavní, a víme, že je to vlastně obchod. A zatím úspěšný," řekla. Spolu vyhrály Australian Open, US Open a dvakrát Wimbledon, jen v Paříži zatím neuspěly. "A to je naše letošní priorita," řekla Huberová.

Doma už provozuje vlastní tenisové centrum, založila nadaci na podporu obětí hurikánů Katrina a Rita nebo podporuje školu v Jihoafrické republice. "Kdybych nebyla tenistkou, tak bych se stala sociální pracovnicí nebo veterinářkou a plat by nehrál roli, protože bych to dělala pro dobrý pocit pomáhat," řekla Huberová, jež je devět let provdaná za Tonyho Hubera, s kterým se doma starají o čtyři psy.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..