Rubriky:

Tenis

VIDEO: Vřískajícím tenistkám kralují De Britová a Šarapovová

26. června 2009 11:36 - PRAHA

Nejhlučnější tenistka? Jednoznačně Michelle Larcher de Britová. Teprve šestnáctiletá Portugalka řve téměř jako lev. Měřič decibelů jí údajně naměřil už 109 dB, což není daleko do lva (110 dB). „Dělám to od začátku své tenisové kariéry. Je to součást mé hry a budu v tom pokračovat. Je mi jedno, jestli si lidé myslí, že to je špatně nebo ne," řekla De Britová na nedávném French Open.

 

Bogdan Cristel, Reuters

Tenisovým vzorem mladičké Portugalky je bývalá světová jednička Monika Selešová. A právě ona je považována za "průkopnici" hekajících tenistek. Avšak oproti De Britové Selešová ze sebe na kurtech vyloudila „jen“ 93,2 dB.

De Britová svým hekáním tak z pomyslné první příčky odsunula ruskou tenistku Marii Šarapovovou, která si svými 101 dB vysloužila přezdívku Sibiřská siréna. Další hlučnou dámou na kurtu je současná světová dvojka Američanka Serena Williamsová (88,9 dB) a hned za ní je další ruská kráska Jelena Dementěvová (88 dB). Obě hráčky se tak podle měřiče decibelů blíží hlasitému chrápání (90 dB). Na dalších místech by se umístila sestra Sereny Venus Williamsová (85 dB) a běloruská hráčka Victoria Azarenková (83,5 dB).

Výhoda nebo zbraň? 

Otázkou tedy je, proč tenistky u své hry tak vřískají. Zda je hekání fyzickou výhodu, nebo jen psychologickou zbraní... Některé říkají, že výkřik jim pomáhá koncentrovat se na úder. Ale to popírá odpůrkyně hekání tenisová legenda Martina Navrátilová. Podle ní je toto vřískání kontraproduktivní. "Stovky hrdelních výkřiků musí přece hráče stát spoustu energie."

Proto se řada lidí přiklání k tomu, že hekání má spíše znervóznit soupeřku. Křik totiž zastíní zvuk úderu a protihráčka pak hůře odhadne jeho sílu. Jsou tu ale i názory, že tenistky se svým vřískáním dělají zajímavějšími. "Hekání, sténání, vřískání, říkejte si tomu, jak chcete. Já to nazývám podvodem," prohlásila nedávno Martina Navrátilová.

A co na sténaní tenistek říká Mezinárodní tenisová federace ITF? Údajně už zvažuje, že do tenisových pravidel zanese takzvanou hlukovou zábranu. Sama Martina Navrátilová navrhla, že by hekání mělo být trestáno. Podle ní by mělo nejdříve přijít od rozhodčích varování a při dalším provinění trestný fiftýn. "Tím se to zastaví," dodala vítězka 59 grandslamových turnajů.

Zakopalová: Špunty do uší jsem nepotřebovala

V pondělí se v 1. kole ve Wimbledonu utkala De Britová s českou hráčkou Klárou Zkopalovou. Své hlasité hekání De Britová překvapivě zeslabila, přesto se svých výkřiků nehodlá vzdát. "Pokud mě za to chtějí trestat, tak raději budu platit pokuty, než abych prohrála kvůli tomu, že nemohu hekat," uvedla De Britová po vítězství nad Zakopalovou.

A co na to česká tenistka? "V pondělí nebyla vůbec hlasitá, o dost se ztišila. Já jsem to vůbec nevnímala. Všichni mě varovali, ať si dám špunty do uší, ale mně to vůbec nevadilo," řekla Klára Zakopalová.

Veronika Feltová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..