Rubriky:

Tenis

Tenisté přiznávají, že jim charismatický Safin bude chybět

13. listopadu 2009 07:00 - PRAHA

Byl velkým bouřlivákem, ale i skvělým tenistou. Marat Safin, bývalá světová jednička, ve středu ukončil svou bohatou kariéru. Devětadvacetiletý tenista po třinácti letech mezi profesionály odložil raketu na hřebík a tenisové hvězdy jako Federer a Djokovič přiznávají, že jim bude chybět. "Mám na Marata mnoho krásných vzpomínek, měl úžasný bekhend," říká Federer.

 

Michel Euler, ČTK/AP

Svůj odchod do tenisového "důchodu" avizoval Marat Safin už dlouho dopředu. Tento týden se koná v Paříži poslední turnaj a devětadvacetiletý Rus se chtěl na něm dostat co nejdále. Ve druhém kole dlouho vzdoroval Juanu Martínu Del Potrovi z Argentiny, přesto se však po setech 4:6, 7:5 a 4:6 musel s turnajem rozloučit. A tím skončila i jeho kariéra. "Už žádný tenisový program, žádné tréninky. Teď budu patřit jen sám sobě," řekl po svém posledním zápase Safin.

S tenisem začal Marat Safin v šesti letech. Mezi profesionály vstoupil v roce 1997. Svůj první titul získal na turnaji v Bostonu v roce 1999. Nejvíce se mu dařilo v roce 2000, kdy vyhrál US Open a poté se stal v listopadu světovou jedničkou. Jeho kariéru však často brzdila i zranění. Kvůli bolavému zápěstí a rameni vynechal celou sezónu v roce 2003.

K tenisu se však dokázal vrátit, v roce 2005 vyhrál Australian Open. Tento titul byl však zároveň jeho posledním, který se mu podařilo získat. Celkem jich má doma patnáct. "Mohlo to být o něco lepší, ale jsem spokojený s tím, co jsem dokázal," prohlásil Safin na australském webu tennis.com.

Bratr Dinary Safinové se ale neproslavil jen svým tenisovým uměním. Rodák z Moskvy je také "mistrem" v ničení raket. V roce 1999 mu spočítali, že ve svých návalech zlosti jich zničil osmačtyřicet. Celkem jich prý zlikvidoval něco přes sedm set.

Nenáviděl stres

Safin přiznává, že tenis mu příliš chybět nebude. "Je to tvrdý a krutý sport. Žádný pořádný odpočinek. Dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu jsem byl ve stresu. To jsem přímo nenáviděl," přiznal. "Ve fotbale, v hokeji, nebo v basketbale podepíšete smlouvu a peníze máte zajištěné, i přesto, jak zrovna hrajete. V tenise je to ale těžší. Záleží na tom, jestli jste ve světové desítce, nebo na sto padesátém místě."

Tenisté přiznávají, že jim Safin bude chybět. "Na Marata mám mnoho krásných vzpomínek. Byl to vynikající hráč s úžasným bekhendem," řekl na adresu Safina Roger Federer, současná světová jednička. "Byl to charismatický hráč," prohlásil Richard Gasquet. "Marat je zajímavý člověk s velkým charisma. Bude nám chybět, přiznal Novak Djokovič. "Díky, Marate, za všechny skvělé zápasy. Jsem si jistý, že celému tenisovému světu budeš chybět, "uvedl Andy Murray.

vef, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..