Davyděnko jako první ruský tenista vyhrál Turnaj mistrů

LONDÝN

Nikolaj Davyděnko jako první ruský tenista v historii vyhrál Turnaj mistrů. Ve finále závěrečného podniku sezóny v neděli v Londýně porazil Argentince Juana Martína Del Potra 6:3 a 6:4. Ve čtyřhře se z titulu radovali američtí sourozenci Bob a Mike Bryanovi.

Ruský tenista Nikolaj Davyděnko oslavuje triumf na Turnaji mistrů v Londýně.

Osmadvacetiletý ruský tenista porazil Del Potra za necelou hodinu a půl. Jednadvacetiletý Argentinec měl třikrát možnost brejkbolu, ale Davyděnko, který loni ve finále prohrál se Srbem Novakem Djokovičem, všechny odvrátil a radoval se z největšího úspěchu v kariéře i z šeku na 1,5 miliónu dolarů.

"Je to úžasné, přijel jsem sem až jako sedmička a vyhrál celý turnaj. Překvapil jsem sám sebe a třeba si získal i hodně anglických fanoušků, doufám," řekl Davyděnko.

Oba tenisté se dnes navíc kromě soupeře museli při hře vyrovnat s pláčem mimina na tribuně. V prvním setu za stavu 1:4 Del Potro navzdory křiku odehrál jeden bod, když ale o něj přišel, počkal si s dalším servisem až na chvíli, kdy bylo dítě odneseno z haly.

Podobnou zkušenost měl ve druhé sadě i Davyděnko, který však s podáním rovnou počkal až mimino přestane křičet a bez potíží bodoval.

Davyděnko si v Londýně také udržel stoprocentní bilanci v letošních zápasech o titul, když i páté finále v sezóně dokázal vyhrát. Stal se tak prvním ruským tenistou v historii, který od jeho založení v roce 1970 na Turnaji mistrů triumfoval.

Ve čtyřhře vyhráli američtí bratři Bryanovi a získali třetí titul na závěrečném turnaji sezóny v kariéře. Ve finále porazili bělorusko-izraelskou dvojici Max Mirnyj, Andy Ram 7:6 a 6:3.

Bryanovi se navíc díky triumfu vrátili na první místo světového žebříčku ve čtyřhře a rok v jeho čele zakončí už popáté. Jednatřicetiletá americká dvojčata na Turnaji mistrů triumfovala také v letech 2003 a 2004.