Rubriky:

Tenis

Štěpánkův soused Malisse: talent, lajdák i smolař

5. března 2010 12:55 - PRAHA/BREE

Odkopnutá židle, rozmlácená raketa, řev na ředitele turnaje a prchající čárová sudí. Belgičan Xavier Malisse bývá občas docela divoký. Přitom kdyby si to trochu srovnal v hlavě, mohl klidně být tenistou první desítky, říkají jeho krajané.

Extempore, které předvedl před pěti lety na turnaji v Miami, jako by odráželo jeho alpinistickou cestu světovým tenisovým žebříčkem. Ohromné výkyvy formy, vleklá zranění, ale i zákazy startů.

Coby osmnáctiletý byl nečekaným belgickým trumfem při senzačním daviscupovém vítězství nad Českem. V Gentu před jedenácti lety přejel Ulihracha i Doseděla. O tři roky později hrál semifinále Wimbledonu a nahlédl do první dvacítky žebříčku. „Je to neskutečný talent se strašně moc šikovnou rukou,“ říká Radek Štěpánek.

Klíčový muž belgické daviscupové sestavy má bydliště ve floridské Sarasotě, která sousedí s Bradentonem, kde má dům česká tenisová jednička. Belgičanovým trenérem byl navíc David Felgate, jenž před časem koučoval Štěpánkovu přítelkyni Nicole Vaidišovou. „Občas ho vídám na tréninku, ale moc se tedy nebavíme,“ tvrdí Štěpánek.

V roce 2004 vyhrál Malisse společně s Olivierem Rochusem čtyřhru na French Open, s Agassim sehrál pětisetovou bitvu na US Open 2005. Jenže pak přišel pozvolný pád, který spoluzavinilo i bolavé zápěstí. Musel vynechat spoustu turnajů a před dvěma roky si hrábl na dno, v žebříčku ATP se propadl na 351. pozici a stačil se u toho rozhádat i s belgickou federací.

K tomu si připočtěte roční zákaz startů za porušení dopingových pravidel. Malisse se třikrát neobtěžoval nahlásit místo pobytu antidopingovým komisařům a navíc vynechal i jeden test. Třicet tisíc lidí se sdružilo do skupiny na facebooku, aby protestovalo proti přísnému trestu. Devětadvacetiletý Belgičan se nakonec dovolal u civilního soudu a verdikt byl zrušen.

S Malissem v sestavě si „rudí ďáblové“ věří víc, než když přijeli před dvěma lety na ostravský taraflex a lamentovali už před začátkem zápasu. Poslední duel se Štěpánkem navíc v San Jose Malisse jasně opanoval.
„Dokáže hrát výborně od základní čáry. Nemá sice takovou fyzičku, ale minimálně na jeden zápas se dokáže vyhecovat,“ uznává i Berdych.

Marek Burkert , Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..