České zklamání ve Flushing Meadows: Berdych vypadl z US Open již v prvním kole

NEW YORK

Jeden z favoritů a největší české želízko v tenisovém ohni US Open Tomáš Berdych vypadl na posledním grandslamovém turnaji sezóny již v prvním kole. Sedmý hráč světového žebříčku nestačil na francouzského hráče Michaela Llodru, jemuž Berdych podlehl po setech 6:7, 4:6 a 4:6. Již do třetího kola se naopak probojovala Petra Kvitová, která zdolala britskou hráčku Elenu Baltachaovou 7:6, 6:3.

Český tenista Tomáš Berdych servíruje v utkání 1. kola US Open

Ve dvouhře na US Open tak zůstávají ve hře jen dvě české tenistky: postoupily Petra Kvitová a Iveta Benešová.

"Prostě jsem prohrál," citoval Berdycha deník New York Times, podle kterého nechtěl český hráč zápas rozebírat. "Kdybych to možná věděl, tak bych na své hře na kurtu něco změnil," pokrčil tenista rameny.

"On si odehrál to, co potřebuje hrát," řekl Berdych o Llodrovi pro Radiožurnál. "Jediné tři brejkboly, které jsem za celý zápas měl, on dobře odvrátil. Od té doby jsem neměl jedinou šanci otočit, nebo dostat šanci vyhrát set," doplnil.

Čtyřiadvacetiletý Berdych čekal na zápas prvního kola až na třetí hrací den turnaje, což se mu příliš nelíbilo. Navíc měl ze zápasu obavy, protože Llodra byl prvním nenasazeným a nepříjemným soupeřem, což před utkáním potvrdilo několik odborníků v dějišti US Open.

První set se vyvíjel podle očekávaného scénáře. Berdych vyhrával podání díky servisu a výměnám od základní čáry, Llodra zase díky razantnímu servisu a přechodu na síť. Vzrušení přinesla situace v třetí hře, při které míč z Berdychovy rakety škrtl o pásku a trefil Llodru do ucha. Nic se nestalo a hrálo se bez ošetření dál.

Bezchybný Llodrův tie-break

Úvodní sada dospěla bez jediného brejkbolu do zkrácené hry, v které Berdych ztratil při svém podání po vynucených chybách dva míče, což rozhodlo. Llodra naopak odservíroval tie-break zcela bezchybně.

Francouzský tenista Michael Llodra v utkání 1. kola US Open proti Tomáši Berdychovi.foto: Reuters/Jessica Rinaldi

Až čtvrtá hra druhé sady přinesla první možnost brejku. Berdych měl postupně tři, ale ani jednu nevyužil. Zvláště při prvním brejkbolu měl šanci soupeře prohodit, ale Llodra vystihl směr míče.

V téže hře si Llodra nechal při shodě ošetřit nohy. Sundal si boty a fyzioterapeut mu masíroval chodidla a nárty. Berdych se po chvilce došel k síti protáhnout. Llodra se asi po pěti minutách obul a šel hrát dál. Game pak doservíroval ke zdárnému konci.

Vzápětí přišel o podání Berdych. Nešel mu první servis a po druhém ho dostával Llodra pod tlak přechodem k síti. Francouz už si na nohy nestěžoval, výborně podával a hrál jistě voleje na síti, zatímco Berdychovi se nedařilo účinně returnovat. Za hodinu a čtyřicet minut tak finalista Wimbledonu prohrával 0:2 na sety.

Český tenista Tomáš Berdych během 1. kola US Openfoto: Reuters/Jessica Rinaldi

Povzbuzený Francouz málem vzal Berdychovi podání v první hře třetí sady, ale co nedokázal hned, zrealizoval v pátém gamu a vedl 3:2. Berdych nenašel na soupeřovy útočné výpady recept; neudělal vyloženě nic špatně, ale nepřišel s ničím, čím by obraz hry na dvorci změnil. A proto v třetím setu duel neotočil, ale definitivně ztratil.

Z loňského roku obhajoval Berdych body za třetí kolo, o které přijde, a je pravděpodobné, že v žebříčku o několik míst klesne.

Kvitová je ve třetím kole

Česká tenistka Petra Kvitová postoupila do třetího kola grandslamového US Open. Sedmadvacátá nasazená v druhém kole v New Yorku porazila Britku Elenu Baltachaovou 7:6, 6:3.

Příští soupeřkou wimbledonské semifinalistky Kvitové bude turnajová dvojka a obhájkyně titulu Kim Clijstersová z Belgie, která za necelou hodinu porazila Australanku Sally Peersovou 6:2 a 6:1.

"Doufám, že až budu mít těžší soupeřky, budu hrát lépe," řekla Clijstersová směrem k duelu s Kvitovou, kterou letos na jaře na cestě k zisku titulu v Miami deklasovala 6:1, 6:1.

O postup do třetího kola bude ze zbývajících českých zástupců ve Flushing Meadows bojovat ještě Iveta Benešová, kterou čeká čtrnáctá nasazená a vítězka turnaje z roku 2006 Maria Šarapovová.

Dvacetiletá Kvitová se mohla v souboji s Baltachaovou spolehnout na servis, který ztratila za celé utkání jen jednou. První sadu rozhodla v tie-breaku, který získala poměrem 7:5. Ve druhé hrála jistě, vedla brzy 5:2 a za hodinu a čtyřicet minut využila druhý mečbol.

Kvitová v prvním kole vyřadila krajanku Lucii Hradeckou. Výhra na Baltachaovou je její druhou od postupu do semifinále Wimbledonu.

US Open, výsledky s českými zástupci:
Muži, dvouhra - 1. kolo:
Llodra (Fr.) - Berdych (7-ČR) 7:6 (7:3), 6:4, 6:4.
Muži, čtyřhra - 1. kolo:
Damm, Polášek (ČR/SR) - Dlouhý, Paes (3-ČR/Indie) 6:7 (7:9), 6:3, 6:4, Marrero, Ramírez Hidalgo (Šp.) - Hájek, Vliegen (ČR/Belg.) 6:3, 7:5.
Ženy, dvouhra - 2. kolo:
Kvitová (27-ČR) - Baltachaová (Brit.) 7:6 (7:5), 6:3.
Ženy, čtyřhra - 1. kolo:
Cirsteaová, Šafářová (Rum./ČR) - Flipkensová, Wöhrová (Belg./Něm.) 6:7 (4:7), 6:0, 6:3, Benešová, Záhlavová-Strýcová (12-ČR) - Amanmuradovová, Barroisová (Uzb./Něm.) 6:0, 6:4, Grothová, Zakopalová (Austr./ČR) - Dekmeijereová, Kerberová (Lot./Něm.) 6:1, 4:6, 6:2, Hantuchová, Wozniacká (SR/Dán.) - Hlaváčková, Hradecká (ČR) 6:0, 6:2.