Rubriky:

Tenis

Borg: S čelenkou a dřevěnou raketou už nehraju

5. listopadu 2010 11:31

Když Björn Borg v roce 1981 náhle ukončil kariéru, Ivan Lendl byl zrovna na velkém vzestupu. V pátek si proti sobě zahrají v ostravské ČEZ Areně. Švédská tenisová legenda si ale po příjezdu do dějiště exhibice Advantage Tennis III okamžitě vybavila spíš pražskou Štvanici, kolem které projížděly vlaky při daviscupových zápasech Švédska s Československem v letech 1972 a 1979.

 

Jaroslav Ožana, ČTK

Vzpomenete si, kde jste se s Lendlem potkali naposledy?

Hmm... Tak to už nevím. Nebylo to finále na Roland Garros 1981? (Ve skutečnosti se spolu střetli ještě později ve Stuttgartu.) Každopádně je to fakt dlouho, hrozně dlouho.

Jak jste zareagoval, když vás organizátoři pozvali do Ostravy zahrát si právě s Lendlem?

Já jsem hrozně rád, že je Ivan zpátky. Je moc fajn vidět ho na kurtu. Není to snad jen na tenhle rok. Doufám, že bude pokračovat.

Věříte si na něj?

Nechme se překvapit. Trénuju třikrát, čtyřikrát týdně.

Pořád v čelence a s dřevěnou raketou?

Už nemám čelenku proč nosit a raketu mám taky novou.

Program exhibice Advantage Tennis III
Nováček–Wilander  
Lendl–Borg
Lendl, Nováček–Borg, Wilander
Začíná se v 15 hodin.

Můžete popsat, jak teď, když je vám 54 let, vypadá váš běžný den?

Žiju hlavně rodinným životem. Bydlíme 20 kilometrů od Stockholmu, vstávám každé ráno v šest hodin, abych rozvezl děti do školy. Pak přijde na řadu tenis, nebo pracuji v kanceláři. Odpoledne zase pro děti, rozvézt je do kroužků a spát (směje se).

Lendl vás chválil, jak jste změnil tenisový svět svým uvolněným bekhendem. Kdybyste mu měl kompliment vrátit, za co by to bylo?

Řeknu vám to, jen trochu odbočím. Když jsem popadl raketu, tak mě všichni začali opravovat, že takhle ji přece nemůžu držet. A vidíte, bylo to efektivní a hru to zmodernizovalo... Ale zpět k Ivanovi. Když měl svůj den, tak jeho největší zbraní byl první servis. A samozřejmě forhend, ten byl unikátní.

Když vás jako dvacetiletý trápil pět setů ve finále French Open, byl to pro vás signál, že v tenise pomalu končí vaše éra?

Já už hrál s Ivanem podobně těžký zápas o rok dřív v Basileji. Už tehdy bylo jasné, že je to tenista mentálně velice silný. Já jsem ale tu svou motivaci pomalu ztrácel.

Proč? Bylo vám teprve pětadvacet let, když jste ohlásil konec kariéry.

Když chcete dělat věci pořádně, tak tomu musíte dávat sto deset procent. Takže ve chvíli, kdy jsem cítil, že už takovou motivaci nemám, jsem toho raději nechal. Nedovedete si představit tu úlevu, kdy jsem se ráno probudil a nebyl přede mnou žádný zápas, žádný program.

Ale všechny jste tím šokoval. Přispěla k tomu i hysterie fanoušků, která kolem vás neustále panovala? Vždyť jste si musel připadat jako rocková hvězda.

Bylo moc složité v tom žít. Nějakou dobu si to užíváte, ale ve chvíli, kdy jste neustále na hotelovém pokoji, protože v recepci na vás čeká sto lidí, už to tak příjemné není. Přerostlo to meze.

Takže se vám nezasteskne někdy po sedmdesátých letech?

Já jsem spokojený s tím, jak žiju teď.

Ale v devadesátých letech jste se o jeden comeback pokusil.

Tenis mi začal chybět. Důležitou roli nakonec sehrál Jimmy Connors, který ohlásil, že jde hrát veteránský okruh. Tak jsem si řekl, že bych to měl taky zkusit.

Proč jste se v roce 2006 hodlal v dražbě zbavit všech svých tenisových trofejí?

Já už dal předtím spoustu svých raket, pohárů na charitu, ale tehdy jsem si řekl, už to doma nechci, ale opravdu to nebyl dobrý nápad. Volal mi John McEnroe, že jsem se zbláznil. Ale i spousta dalších lidí. Stálo mě pak dost peněz, abych ty věci vykoupil zpátky. Dneska už jsou pěkně pod zámkem v sejfu.

BJÖRN BORG
* Narodil se 6. června 1956. * V letech 1974–81 vyhrál 11 grandslamů (6x French Open, 5x Wimbledon) a třikrát Turnaj mistrů. Celkově získal 64 turnajových titulů. Má bilanci 608 výher/127 porážek. S Lendlem 6:2. * V roce 1981 překvapivě ukončil kariéru, na začátku 90. let se pak neslavně pokusil o návrat. S přehledem vyhrál anketu o nejlepšího sportovce Švédska všech dob. * Známým se stal také jako majitel módní značky Björn Borg, přesto v roce 1996 vyhlásil osobní bankrot. * Jeho manželství s rumunskou tenistkou Marianou Simionescuovou skončilo rozvodem, krátce byl ženatý s italskou zpěvačkou Loredanou Berteovou. V současnosti má za manželku realitní agentku Patricii Östfeldtovou. * Kolovaly fámy o jeho drogové závislosti a pokusu o sebevraždu, což ale striktně popřel. Prý šlo o otravu jídlem.

Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..