Rubriky:

Tenis

Hingisová: Velký tenis mi nechybí, stačí pár exhibic

9. května 2011 16:56

Když se procházela po Staroměstském náměstí, nikdo si jí moc nevšímal, žádné prosby o podpis. „Všechny zajímal jen orloj, však já taky nepřijela na autogramiádu,“ tvrdila bývalá světová jednička Martina Hingisová, která si v sobotu na pražské Štvanici zahrála tenisovou exhibici. Je jí teprve třicet, ale kariéru ukončila už v roce 2007.

 

ČTK

Po jak dlouhé době jste vlastně přijela do Prahy?

To už jsou tři čtyři roky… V Rožnově (jako malá tam vyrůstala – pozn.) jsem nebyla možná ještě trochu déle, ale mamka tam jezdívá. Rodina případně přijede k nám do Švýcarska, to je jednodušší.

Máte na štvanické kurty nějaké extra vzpomínky?

Hlavně jsme se sem jezdily s mamkou dívat na Fed Cupy a Davis Cupy. Turnaj pro mladé do devíti let tu nebyl, to spíš kolem Prahy. Takže to byl můj sen hrát tenis na Štvanici.

Je pro vás tenis stále na prvním místě?

Záleží, jaká je zrovna sezóna… Teď začínají exhibice, tak to chodím hrát dvakrát třikrát týdně. Před Wimbledonem pojedu do Eastbourne a do Liverpoolu, tam byl loni i McEnroe a hráli jsme singl i mix. Jinak pořád třikrát čtyřikrát v týdnu jezdím na koni. To je moje velké hobby a mám na to dost času.

Žádné stesky po tenisovém kolotoči?

Dneska už mi nechybí. Pár exhibic mi úplně stačí.

Za dob, kdy jste vládla, nebývalo zvykem, aby světové jedničce scházel ve výčtu úspěchů grandslamový titul.

Časy se změnily. Když jednička nemá grandslam, tak její respekt není tak velký, protože, co si budeme povídat, je to vždycky jiné, když Clijstersovou nebo Serenu porazíte ve finále grandslamu. Jankovičová nebo Safinová grandslamový titul neměly, ale já myslím, že Wozniacká to zvládne. Je to bojovnice.

Sledujete teď i české hráčky?

Viděla jsme finále v Paříži, kde byla Kvitová, a překvapilo mě, že hrála tak skvěle proti Clijstersové. I když soupeřka není v top formě, tak vyhrát se musí umět a Kvitová to zvládla super. Tenis sleduji pořád, ale už míň než kdysi.

Myslíte, že Češky mají i na to, aby vyhrály Fed Cup?

Tak to je právě ono, já ani nevím, s kým hrají. Dívám se spíš na grandslamy, na Fed Cup už ne. Snad to zvládnou, jestli tedy náhodu nehrají proti Švýcarsku. (směje se)

Vy sama jste ve Fed Cupu také něco odehrála, pořád vás týmový tenis baví?

Jasně, taky budu hrát opět World Team Tennis za New York, na to se těším.

Základy vlastně máte z Prostějova, za který jste hrála extraligu…

To jsou fajn vzpomínky. Dvakrát jsme to vyhráli. Byla jsem tam s Janou Novotnou a utkala jsem se se silnými hráčkami, které bych v těch čtrnácti letech jinak nepotkala. Prostějovský klub tehdy začal růst, z druhé ligy jsme se dostali až úplně nahoru.

Do svých 19 let jste stihla vyhrát pět grandslamů. Co hrálo největší roli ve vašem ústupu ze slávy? Sestry Williamsovy?

Tak hlavně jsem si neměla dávat tříletou pauzu, mohlo to být míň… Začala jsem mít ovšem velké problémy s kotníky. Jsem ale ráda, že jsem se ještě dostala na 6. místo, na špičku jsem pořád měla A Williamsovy? Proti Venus to mám snad 11–10, se Serenou možná prohrávám. Určitě to pak bylo jiné, než když mi bylo sedmnáct a já hrála dvouhru, debl i mix. Dneska je fyzická zátěž mnohem větší.

Dají se podle vás i z tohoto pohledu porovnávat tenisové generace a určovat, kdo je nejlepší hráčkou světa všech dob?

Každá generace tomu přidala svoje. Billie Jean Kingová posunula ženský sport na jinou úroveň. A samozřejmě Martina Navrátilová všechno zprofesionalizovala. Předtím se pinkalo, ona tomu dala ten fyzický rozměr.

Vy sama jste pořád pojmem, řada hráček vás uvádí jako svůj vzor. Neříkáte si někdy, že jste mohla dokázat ještě víc?

Já myslím, že jsem toho za kariéru dosáhla hodně a jsem na to pyšná.

Žádná nostalgie, když kouknete na sbírku trofejí?

Mám z nich doma takovou výstavku, ale nikde se s tím nechlubím.

Američanu Samprasovi poháry ukradli, vy se zlodějů nebojíte?

No, u nás ve Švýcarsku to není tak divoké. Nakonec vzpomínky jsou stejně důležitější než talíř z Wimbledonu.

MARTINA HINGISOVÁ
Narodila se 30. září 1980 v Košicích, vyrůstala v Rožnově pod Radhoštěm.
Pod vedením maminky Melanie Molitorové se stala vítězkou pěti grandslamových turnajů (Australian Open 1997, 98, 99, Wimbledon 1997, US Open 1997) a dvou Turnajů mistryň (1998, 2000). 209 týdnů byla světovou jedničkou.
Na prize money vydělala přes 20 miliónů dolarů.
Ve 22 letech na tři roky kvůli vleklým zdravotním problémům opustila tenisový svět, vrátila se v roce 2006 a ještě vyhrála tři turnaje.
Během Wimbledonu 2007 byla pozitivně testována na kokain. Užití drogy popřela, přesto ukončila kariéru.
V roce 2009 se zúčastnila britské verze Star Dance, ale záhy vypadla.
Chodila s golfistou Garciou, fotbalistou Campbellem nebo tenisty Normanem a Alonsem. Byla zasnoubená s Radkem Štěpánkem. Loni v prosinci se v Paříži provdala za o šest let mladšího parkurového jezdce Thibaulta Hutina.

Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • US Open 2017 - muži
  • US Open 2017 - ženy
  • Davis Cup 2017
  • Fed Cup 2017

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..