Češi hrají se Španělskem nerozhodně

BRNO

Čeští tenisté nastoupí do druhého dne utkání 1. kola Světové skupiny Davisova poháru proti Španělsku za nerozhodného stavu 1:1. V úvodní páteční dvouhře sice získal pro domácí reprezentanty první bod jistým výkonem Jiří Novák, ve druhém dnešním duelu se ale o vyrovnání postarala soupeřova jednička Tommy Robredo, na jejíž raketě zůstal Radek Štěpánek.

Úvodní dvouhra daviscupového klání se Španělskem měla jednoznačný průběh. Jiří Novák si v ní poradil se sedmnáctiletým mladíčkem Rafaelem Nadalem a za dvě hodiny a 33 minut vyhrál ve třech setech 7:6, 6:3 a 7:6. Češi se tak ujali vedení 1:0.

"Oproti zápasu, který jsem s Nadalem nedávno ztratil, se mi podařilo dodržet stanovenou taktiku a porážku jsem vrátil i s úroky. Vítězství 3:0 je pro mě, zvlášť v Davisově poháru, fantastické a mám z něj velkou radost," svěřil se po úvodním utkání Novák pro Českou televizi.

Oba tenisté od začátku zápasu drželi svá podání, byť Novák narozdíl od Španěla vyhrával své hry snadněji. Naopak ale český tenista nevyužil několikrát možnost prolomit soupeřův servis a naplněná brněnská hala tak hned v prvním setu přihlížela tie-breaku. Ten Novák rozhodl ve svůj prospěch, o houževnatosti španělského mladíka ale svědčil fakt, že první sada trvala 68 minut.

Přetahovaná o podání trvala i ve druhém setu, kdy si soupeři drželi servis sedm her, až se konečně z brejku radoval Novák, který už šanci dovést druhou sadu do vítězného konce nepustil.

Ani v závěrečném setu Španěl nedal českému reprezentantovi nic zadarmo a opět musel rozhodovat tie-break, když žádný z tenistů neztratil podání. Ve zkrácené hře dokonce Nadal vedl, Novák ale famózním závěrem otočil vývoj skóre a jistě dovedl zápas do vítězného konce.

"Jirka byl od začátku zápasu lepší než španělský tenista a bylo jen otázkou času, kdy nasměruje vývoj utkání ke šťastnému konci. Vyplatila se nám domluvená strategie jít od začátku agresivně do soupeře, zaskočit jej na zdejším rychlém povrchu aktivní hrou," zhodnotil nehrající kapitán Cyril Suk.

Štěpánek hru do pátého setu nedotáhl

Druhý duel nabídl mnohem dramatičtější průběh. Radek Štěpánek s Tommym Robredem předvedli vyčerpávající čekání na ztrátu soupeřova servisu, které se protáhlo do čtyř setů.

Ze zisku první sady se v poměru 7:5 radoval španělský tenista, druhý set ovšem vyšel lépe Štěpánkovi. V šesté hře vzal soupeři podání a dotáhl set do vítězného konce. Následující sadu musel rozhodnout tie-break, když se oba tenisté - podobně jako v prvním setu - marně snažili vzít soupeři servis. Ve zkrácené hře byl nakonec úspěšnější Španěl.

Obraz hry byl i nadále neměnný, Štěpánek ani Robredo nedokázali zlomit soupeřovo podání, a tak i čtvrtý set dospěl do tie-breaku. V něm Štěpánek držel naději na pokračování zápasu, Španěl však jeho náskok dohnal a nakonec otočil skóre ve svůj prospěch.

Velice důležitá tak bude sobotní čtyřhra, v níž by se měli představit všichni dnešní aktéři, tedy Novák se Štěpánkem proti Robredovi s Nadalem. Jediné utkání druhého dne začne ve 14 hodin, přímo vysílá ČT2.

Česko - Španělsko 1:1 po úvodním dnu
Novák - Nadal 7:6 (7:2), 6:3, 7:6 (7:3)
Statistika utkání: Esa: 13:2. Dvojchyby: 2:2. Vítězné míče: 22:26. Získané brejky: 2 z 11/1 ze 4. Nevynucené chyby: 77:89. Celkem získané míče: 127:107. Čas utkání: 2:33.
Štěpánek - Robredo 5:7, 6:3, 6:7 (4:7), 6:7 (7:9)
Další výsledky 1. kola Davisova poháru
Austrálie - Švédsko 1:1 po úvodním dnu
Philippoussis - Enqvist 3:6, 4:6, 2:6, Hewitt - Söderling 6:4, 6:3, 6:1
Rumunsko - Švýcarsko 1:1 po prvním dnu
Pavel - Kratochvil 6:4, 6:3, 5:7, 6:4, Hanescu - Federer 6:7 (4:7), 3:6, 1:6
Nizozemsko - Kanada 2:0 po prvním dnu
Schalken - Dancevic 6:3, 5:7, 6:2, 6:1, Verkerk - Larose 6:4, 7:6 (11:9), 4:6, 6:3
Francie - Chorvatsko 1:1 po prvním dnu
Clément - Ančič 6:4, 6:3, 6:3, Ascione - Ljubičič 5:7, 4:6, 4:6
Bělorusko - Rusko 0:1 po první dvouhře
Volčkov - Andrejev 7:6 (7:3), 6:7 (4:7), 7:5, 4:4, skreč
Maroko - Argentina 0:2 po prvním dnu
El Aarej - Coria 1:6, 1:6, 4:6, Arazi - Nalbandian 6:4, 1:6, 5:7, 1:2, skreč Araziho