Tenisté vedou v baráži DC nad Paraguayí 2:0

ASUNCIÓN

Čeští tenisté vedou nad Paraguayí po pátečních dvouhrách 2:0 na zápasy a jedna výhra je dělí od udržení ve Světové skupině Davisova poháru. Druhý bod přidal Tomáš Berdych, který už prohrával s Ramónem Delgadem 0:2 na sety, ale nakonec dokázal zvítězit v pětisetovém dramatu 3:6, 4:6, 6:3, 6:2 a 6:4 po třech hodinách a čtyřiačtyřiceti minutách hry.

V úvodním utkání v Lambare porazil Jiří Novák po počátečních problémech Paula Carvalla 3:1 na sety. Svěřenci kapitána Cyrila Suka mohou o své výhře rozhodnout už v sobotní čtyřhře, která začne ve 23:30 středoevropského času. Hrát by měli Novák s Radkem Štěpánkem proti domácímu páru Delgado a Francisco Rodriguez.

Devatenáctiletý Berdych nezačal svoji třetí daviscupovou dvouhru kariéry nejlépe. Dělal více chyb, nedařil se mu servis a naopak Delgado dokazoval, že jeho současné žebříčkové postavení na konci čtvrté stovky neodpovídá jeho kvalitám. Bývalý 52. hráč světa, který dokázal porazit třeba Peta Samprase, byl na pomalé antuce trpělivější a přesnější a získal první dva sety.

Berdych se dokázal zvednout a paraguayským fanouškům ukázal, proč hrál čtvrtfinále na olympiádě v Aténách a osmifinále na grandslamovém US Open. Do konce utkání nastřílel osmnáct es a svými riskantními údery dostával soupeře do úzkých. Ve čtvrté sadě prohrával 0:2, ale šňůrou šesti her po sobě set vyhrál a k tomu získal potřebnou jistotu do rozhodujícího dějství. V tom se mu podařil brejk ve třetí hře a pak už dovedl utkání k výhře.

Po sobotní čtyřhře jsou na neděli v plánu zápasy jedniček Nováka s Delgadem a po nich dvojek Berdycha s Carvallem. Kapitáni ale mají možnost složení čtyřhry i závěrečných singlů změnit.