Rubriky:

Tenis

Patnáctiletá Vaidišová začíná dobývat tenisový svět

18. října 2004 20:08 - PRAHA

Je jí teprve patnáct let. Přesto už dobývá tenisový svět. Česká naděje Nicole Vaidišová se v neděli v Taškentu radovala z druhého vítězství na turnaji okruhu WTA, přestože dosud odehrála mezi ženami jen osm turnajů. A vedle dvou titulů byla i dvakrát ve čtvrtfinále. "To není vše. Bude ještě lepší," je přesvědčen její nevlastní otec a trenér Aleš Kodat.

 

www.tripod.com

Vaidišová má kariéru ještě před sebou. A sní si svůj sen, že jednou vyhraje Wimbledon a stane se světovou jedničkou. Ostatně proč ne? Předpoklady na to má. "Je silnou osobností, má tenis ráda, chce to dělat a je ochotná podstoupit poměrně dost velkou dřinu," vyjmenoval Kodat.

Tituly z Vancouveru a Taškentu považuje za vynikající úspěchy, ale osobně si váží jiných výsledků. Třeba vítězství ve druhém kole v Tokiu nad Francouzkou Tatianou Golovinovou, 29. hráčkou světa.

"Dokonce můžu říci, že se mi mockrát líbila, i když prohrála. Podstatný je výkonnostní růst. Ještě není úplně na vrcholu a nehraje tenis, který bude moci jednou předvádět," řekl.

Vaidišová bude během dospívání fyzicky sílit, což by se mělo na její hře projevit. "Z toho pohledu budou její údery jistější a prudší," věří trenér. Do budoucna chce hráčku učit větší útočné aktivitě. "Když zlepší přechod k síti a voleje, tak jí to pomůže," uvedl Kodat s tím, že při své výšce musí Vaidišová stavět na servisu. "Může pak získat vysoké procento bodů," dodal.

Rodinné pouto zatím funguje

Tréninkové spojení otec - dcera funguje ve světě sportu na mnoha úrovních, ale často krachuje. Českým tenisovým případem je rozchod a výkonnostní pád Daniely Bedáňové.

"Že náš vztah jednou zkolabuje? To se může stát," řekl Kodat. "Ona má svobodu a může se rozhodnout a z rozumných důvodů spolupráci ukončit. Kdyby se to stalo, tak na ní nezanevřu a budu jí radit," řekl Kodat.

S dcerou se přirozeně někdy neshodne, ale zatím si problém vždy dokázali vysvětlit. "Myslím, že zatím jsem schopen to vést tak, aby se to nestalo," věří Kodat v pevný vztah. Dceři se věnuje čtyřiadvacet hodin a po celém světě ji doprovází.

V tréninku má vlastní metody, ale nebrání se ani pohledu zvenčí. Má mezi tenisovými odborníky známé, kteří se občas na jeho svěřenkyni přijdou podívat. "Mají čerstvé oči, řeknou mi svůj názor, který si rád poslechnu a pokud uznám, že mají pravdu, tak se to snažím zařadit do přípravy a něco změnit," uvedl kouč.

Je hodně svá

Vaidišová je velmi sebevědomá a směle prohlašuje, že míří na tenisový Olymp. Formují ji Spojené státy a akademie Nicka Bollettieriho. "Ona je hodně svá odmalička. Má na věci svůj názor a umí si ho prosazovat. To jí určitě pomáhá v tenisu a individuálním sportu. Vždycky byla hodně dominantní v kolektivu," řekl o ní Kodat.

Hráčka sama si svého nevlastního otce velmi cení. "Je perfektní. S ním jsem vždycky lepší," řekla Vaidišová. A kvality trenéra Kodata ocenil i pan Bollettieri.

"Nicole je velmi talentovaná, silná a rychlá a má velký předpoklad stát se světovou tenistkou. A velký podíl na jejím úspěchu si připsal její otec, který dokáže skvěle zvládnout dvojroli otce a trenéra," uvedl Bollettieri na své internetové stránce po triumfu Vaidišové ve Vancoveru.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..