New York

Americký tenista John Isner je specialistou na lámání časových rekordů grandslamových turnajů. V minulém ročníku Wimbledonu sehrál nejdelší zápas historie, na letošním US Open zase vyrovnal rekord v pozdním konci duelu. S Němcem Philippem Kohlschreiberem prohrál ve 4. kole skoro v půl třetí v noci a kurt opouštěl značně rozladěný, lámal rakety a pálil míčky do hlediště.

John Isner tříská raketou

Kohlschreiber porazil Isnera po boji 6:4, 3:6, 4:6, 6:3 a 6:4 a mečbol proměnil v čase 2:26. "Už je dost pozdě, všichni tady jste šílení tenisoví fanoušci," řekl devatenáctý nasazený Němec v rozhovoru na dvorci. Stejně pozdě zdolal v New Yorku Švéd Mats Wilander krajana Mikaela Pernforse v roce 1993.

Zápas Kohlschreibera s Isnerem začal v neděli až hodinu před půlnocí, protože favorizovaná Ruska Marie Šarapovová se trápila s krajankou Naďou Petrovovou ve třech setech. Zápas byl navíc téměř na hodinu a půl přerušen kvůli dešti.

Pozdní konec zápasu připomněl předešlé Isnerovy maratony na grandslamech. Předloni v 1. kole Wimbledonu zdolal Francouze Nicolase Mahuta v utkání rozloženém do tří dnů po 11 hodinách a pěti minutách 70:68 v páté sadě. Letos zase prohrál s Francouzem Paulem-Henrim Mathieuem na French Open po pěti hodinách a 41 minutách, což byl druhý nejdelší zápas v historii pařížského grandslamu.

"Je to frustrující, nehrál jsem dost dobře. Byl jsem příliš pasivní, což nejde," řekl v New Yorku Isner, který prohrál čtvrtý pětisetový zápas po sobě.

Rozladěný Isner napálil míček mezi diváky

Po čtvrtém setu v čase 1:30 se odešel do šatny převléknout a přezul si i boty. "Bylo hodně vlhko, což mi nesedí," řekl Američan, jenž před týdnem zdolal ve finále ve Winston-Salemu Tomáše Berdycha.

V utkání s Kohlschreiberem domácí bombarďák předvedl 22 es, ale také nesportovní chování. V pátém setu si nejdříve vysloužil varování, protože napálil míček do hlediště. Pak mu lajnový rozhodčí několikrát ohlásil chybu nohou, což ho rozčílilo tak, že o pauze třískal raketou o zem a hlavní sudí mu do další hry vzal fiftýn.

Kohlschreibera v osmifinále čeká v úterý zápas se Srbem Jankem Tipsarevičem, který v neděli dohrál o osm hodin dříve. "Mým hlavním cílem je dostat se co nejdříve do postele, vyspat se a rychle nabrat síly," plánoval Němec.