Rubriky:

Tenis

Šokovaný Murray životní triumf obrečel. Británie si oddechla, a Lendl se dokonce usmíval

11. září 2012 10:50 - New York

Kdy už konečně vyhraješ grandslamový titul? Tak na tuhle otravnou otázku už nemusí novopečený vítěz US Open Andy Murray nikdy odpovídat. Po vítězství v pětisetové finálové bitvě nad Novakem Djokovičem totiž ukončil 76 let trvající čekání Velké Británie na grandslamového šampióna. „Úleva. To je nejspíš nejpřesnější slovo, kterým bych momentálně popsal svoje pocity,“ prohlásil bezprostředně po triumfu rodák z Dunblane.

 

Charles Krupa, ČTK/AP

Murray před pondělním duelem už čtyřikrát v grandslamovém finále vyhořel, což mu rozhodně na psychické pohodě proti obhájci titulu nepřidalo. Navíc na něm ležela tíha očekávání své země, vyhladovělé bývalé tenisové velmoci, která dlouho čekala na úspěch.

„Samozřejmě teď cítím spoustu věcí. Po vítězství jsem byl šokovaný. Na kurtě jsem i brečel, člověk tomu totiž ani nemůže uvěřit. V téhle pozici už jsem byl několikrát předtím a nikdy jsem nevyhrál. Pak si říkáte - stane se to vůbec někdy? Je to velká úleva, že tahle překážka už je pryč," pokračoval skotský tenista.

Mnozí už mu možná nevěřili, když ve finále po skvělém úvodu prohospodařil vedení 2:0 na sety a duel s rozjetým Djokovičem dospěl do páté sady. „Byl to nesmírně těžký zápas. Novak je tady hrozně silný. Ani nevím, jak se mi podařilo dotáhnout to do vítězného konce," radoval se svěřenec Ivana Lendla.

Rozveselil i Ivana

Bývalý osminásobný grandslamový šampión se po triumfu svého svěřence dokonce pousmál, což je u vyhlášeného „muže bez emocí" na veřejnosti nebývalý jev. Taky to patřičně rozpitvávají sportovní stránky deníků po celém světě.

„Jo, je to pravda. Se všemi z mého realizačního týmu jsem se pak setkal v šatně. Ivan mě objal a řekl, že je na mě hrdý. Pak mně ale někdo polil záda šampaňským, které se vylilo i na Ivana, a bylo všechno rázem pryč. Začal nadávat," smál se semifinálový přemožitel Tomáše Berdycha.

Pak už ale ve vážnějším tónu přiznal, že angažování tenisové legendy do svého týmu byl velmi přínosný tah. „Určitě mi hrozně pomohl. Těžko říct kolik procent podílu má na mém triumfu. Někteří lidé mě dokonce během sezóny od této spolupráce zrazovali. Ale já jsem se od něj hodně učil, naslouchal jsem mu a spolupráce mě bavila. Mít ho na své straně je zkrátka velká výhoda. Není mnoho takových, kteří by toho vyhráli tolik, co on, a chtěli se věnovat koučování," vysekl poklonu ostravskému rodákovi Murray.

Teď doufá, že získanou sebedůvěru po velkém vítězství zúročí k dalším velkým triumfům. „Myslím, že až se příště dostanu do podobné situace, nebudu už o sobě tolik pochybovat. Ale doufám, že mě tohle vítězství nezmění jako člověka. To by bylo špatné. Pořád budu mít stejné kamarády, svoji rodinu a stejný dům," dodal čerstvý vítěz posledního Grand Slamu sezóny.

roj, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..