Argentina - Česko 2:3Berdych vyzrál i na Berlocqa, Češi jsou ve finále Davis Cupu!

Buenos Aires

Čeští tenisté jsou po třech letech znovu ve finále Davis Cupu! Tomáš Berdych zvítězil v úvodní nedělní dvouhře semifinálového souboje na argentinské půdě nad Carlosem Berlocqem po setech 6:3, 6:3 a 6:4 a získal pro český tým třetí rozhodující bod. Berdych tak byl u všech třech výher. V pátek porazil ve dvouhře Juana Mónaka a v sobotu společně s Radkem Štěpánkem zdolal argentinský pár Berlocq, Schwank. Ve finále se Navrátilův tým střetne od 16. do 18. listopadu znovu se Španělskem. Tentokrát však na domácí půdě.

Oslava. Český daviscupový tým postoupil do finále Davis Cupu.

Proti Berdychovi měl původně nastoupit Juan Martín Del Potro, jehož však kvůli bolavému zápěstí pravé ruky nahradil Carlos Berlocq. Pětačtyřicátý hráč světa byl v prvním setu Berdychovi vyrovnaným soupeřem. Rozdíl obou tenistů se projevil až v osmé a deváté hře. Při podání Argentince si český hráč vypracoval dva brejkboly v řadě a hned první proměnil po dvojchybě domácího tenisty. Berlocq měl v deváté hře stejnou výhodu, Čech se ale z nepříjemné situace dokázal dostat a proměnit hned první setbol.

I ve druhé sadě hráli oba tenisté vyrovnanou partii. V důležitých okamžicích však dominoval jen český hráč. Už ve třetím gamu si po prasátku vypracoval nedávný semifinalista US Open tři brejkboly a druhý využil po výborném prohozu. Podobná situace se opakovala při Berlocqově podání za stavu 5:3. I tentokrát při druhé možnosti brejkbol proměnil po vynikajícím returnu. I druhý set vyhrál v poměru 6:3.

Také ve třetím setu dokázal Berdych jako první zvítězit v gamu, do něhož servíroval jeho sok. Ve čtvrtém gamu si vypracoval dva brejkboly v řadě a hned první využil po dalším vydařeném prohozu. V následující hře měl Berlocq za stavu 40:0 tři brejkboly v řadě, v gamu měl k dispozici dokonce čtyři. Všechny se ale podařilo českému hráči aktivní hrou odvrátit.

V sedmém gamu se ale Berlocq vrátil do setu. Za stavu 30:40 se totiž domácímu tenistovi podařil výborný return na druhý Berdychův servis a český reprezentant zahrál v tísni balónek do autu. Argentinský stadión ožil a snažil se domácího hráče hnát k velkému obratu. V devátém gamu měl dokonce Berlocq dva brejkboly, ale Berdych znovu prokázal zlepšenou psychickou kondici. První odvrátil esem, druhý tvrdým bekhendem po čáře. V následující hře naopak Berdych zaútočil na Argentincův servis a druhý mečbol proměnil.

"Dokázali jsme to! To byl náš cíl, s kterým jsme sem přijeli a vypadalo skoro nemožné tady vyhrát. V tomto kotli jsme dokázali skoro nemožné. Je to neuvěřitelné," řekl Berdych bezprostředně po zápase. "Přijeli jsme sem s vírou ve výhru a jsem nadšený, protože jsme to zvládli perfektně. Jsem šťastný a těším se na finále doma, to je zásadní věc," dodal nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

V posledním utkání podlehl Ivo Minář, který do zápasu nastoupil místo původně nominovaného Radka Štěpánka, Juanu Mónakovi 0:2 na sety.