Česko - Austrálie 2:0Fantazie! Šafářová udolala světovou devítku Stosurovou a zajistila fedcupovému týmu druhý bod

Ostrava

Skvělé, lepší start do souboje v úvodním kole Světové skupiny proti silné Austrálii si české tenistky usilující ve Fed Cupu o "zlatý hattrick" nemohly přát. Tuzemská jednička Petra Kvitová se sice proti Jarmile Gajdošové, až 168. hráčce žebříčku WTA, zejména v první sadě trápila, ale nakonec zvítězila 7:6 a 6:3. Ve druhém utkání pak hrdinka loňské finálové bitvy Lucie Šafářová udolala dvakrát 7:6 po dvou a půl hodinách světovou devítku Samanthu Stosurovou.

Vítězné gesto Lucie Šafářové po triumfu nad australskou favoritkou Samanthou Stosurovou.

Rozhodující bod může v neděli od 12:00 v souboji jedniček přidat Kvitová proti Stosurové, v případě její porážky by poté nastoupily týmové dvojky Šafářová a Gajdošová. Do závěrečné čtyřhry jsou nominované Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou proti finalistkám deblu z Australian Open Casey Dellacquaové a šestnáctileté Ashleigh Bartyové.

Nervozita a nejistota v úvodu

Aktuální forma dvaadvacetileté wimbledonské vítězky vyvolávala otazníky, vždyť do soboty vyhrála jen tři ze sedmi letošních zápasů. A vývoj první sady dával pesimistům dlouho za pravdu, osmá hráčka světa působila nejistě a nervózně. Na rychlém dvorci ČEZ Arény střídala světlé momenty se zbytečnými chybami a o první set musela tvrdě bojovat.

Hned při svém prvním servisu čelila Kvitová brejkbolu, vzápětí sama promarnila dvě možnosti při podání Gajdošové. Australanka se slovenskými kořeny se však v páté hře dočkala. Prolomila Kvitové  podání a vzápětí potvrdila brejk na 4:2. Nebezpečí jako by domácí tenistku probudilo. Získala tři gamy za sebou a otočila vývoj setu, který nakonec dospěl až do tie-breaku. V tom Kvitová vsadila na křížné údery a o tři roky starší rodačce z Bratislavy povolila ve zkrácené hře pouze dva míče.

Ve druhém setu už to bylo ze strany Kvitové mnohem lepší: uklidnila se, počet nevynucených chyb snížila na méně než polovinu  a naopak Gajdošové odešel drtivý servis, o který se opírala především v úvodu zápasu. Dohromady ho ztratila v zápasu pětkrát. Ještě jednou zabojovala, když za stavu 2:5 dokázala domácí hráčku brejknout, ale po hodině a 35 minutách dotáhla Kvitová svoje snažení při podání soupeřky v prvním vzájemném měření sil obou hráček do vítězného konce.

Šafářová to na Stosurovou umí

Jediný míček chyběl a Šafářová, jež  minulých dnech zápasila s poraněným kolenem, by v první sadě se Stosurovou prohrávala 0:4. Jenomže brněnská rodačka se ani za stavu 0:40 při svém servisu nevzdala a hru ještě dokázala zachránit. A co víc, v devátém gamu odvrátila hned tři setboly a o chvíli později za stavu 6:5 šla dokonce sama podávat na zisk první sady. Neuspěla sice, ale po dramatickém tie-breaku, v němž čelila dalším dvěma setbolům soupeřky, už mohla radostně zatnout pěst.

Šafářová, 18. hráčka světového žebříčku, si naplno zvykla na soupeřčin čopovaný bekhend, na startu druhého setu okamžitě smazala brejk a pak si držela servis až do stavu 5:5. Stosurová se dostala do vedení, nabídnutou šanci ale znovu trestuhodně zahodila. Šafářová srovnala a v tie-breaku už kralovala. Nad soupeřkou vyhrála stejně jako v posledním vzájemném duelu dvakrát 7:6, upravila stav vzájemných soubojů na 5:2 ve svůj prospěch a ve Fed Cupu si připsala čtvrté vítězství po sobě.

Zápas 1. kola Světové skupiny tenisového Fed Cupu v Ostravě (ČEZ Arena, tvrdý povrch):
Česká republika - Austrálie 2:0 po prvním hracím dnu
Kvitová - Gajdošová 7:6 (7:2), 6:3
Šafářová - Stosurová 7:6 (8:6), 7:6 (7:4)on-line

Vítěz ostravského klání změří v semifinále síly s lepším týmem z dvojice Itálie - USA. Češky usilují proti Austrálii o sedmou výhru po sobě.

6 : 1, 6 : 3 Vondroušová - Rogersová 6 : 1, 6 : 3 konec
20240426T16 : 30:00+0200