Rubriky:

Tenis

Murray odstavil Federera, teď chce sesadit Djokoviče. Připraví ho Lendl na tituly na antuce?

4. dubna 2013 16:22 - Miami

Poprvé po deseti letech nenajdete na prvních dvou místech tenisového žebříčku ATP ani jednoho z dvojice Rafael Nadal, Roger Federer. Brit Andy Murray se totiž po triumfu v Miami podruhé v kariéře protlačil na druhou příčku žebříčku a lehce se tak přiblížil zatím jasně dominující jedničce Novaku Djokovičovi. Teď na něj ale čeká velká výzva v podobě antukové části sezóny.

 

Kevin Lamarque, Reuters

„Je skvělé dostat se takhle vysoko, ale samozřejmě se chci dál zlepšovat, a když se naskytne šance, rád bych se dostal ještě výš," neskrýval zálusk na trůn světové jedničky. „Teď můžu jít do antukové sezóny s větším soustředěním, nemusím se moc starat o ranking a nasazení," řekl v rozhovoru pro BBC.

Jenže není žádným tajemstvím, že právě antuka je nejméně oblíbeným povrchem pětadvacetiletého Skota. Sám ho popsal jako „můj nejhorší povrch", o čemž také svědčí bilance z uplynulého roku.

S Nadalem to bude těžší

Na velkých antukových podnicích se ani jednou nedostal přes čtvrtfinále, což je pro aspiranta na trůn světové jedničky pochopitelně relativně slabá bilance. Ve velké formě se navíc vrátil „antukový král" Rafael Nadal, což pro zbytek světové špičky rapidně snížilo šance dosáhnout na tomto povrchu na tituly.

Na druhou stranu Murray neobhajuje z antuky tolik bodů a má tak šanci snížit zatím velký odstup na Djokoviče, který činí přes tři a půl tisíce bodů. Navíc trenér Ivan Lendl coby trojnásobný vítěz antukového French Open může Murrayho v důležité fázi roku posunout zase o kus vpřed.

Andy Murray na antuce v roce 2012
Monte Carlo: Čtvrtfinále (prohrál s Tomášem Berdychem)
Barcelona: Čtvrtfinále (prohrál s Milosem Raonicem)
Řím: Osmifinále (prohrál s Richardem Gasquetem)
French Open: Čtvrtfinále (prohrál s Davidem Ferrerem)

„Jsem schopen hrát na antuce slušný tenis, ale musím na ní ještě hodně tvrdě zapracovat. Nehrál jsem na ní už deset a půl měsíce, takže mi bude nějaký čas trvat, než se do toho dostanu. Každopádně tenhle povrch je pro mě největší výzvou, po Rafově návratu to bude obzvlášť těžké," ovědomuje si tenista z Dunblane.

Hlavně zlepšit servis

Jeho maximem na antuce jsou zatím semifinále z French Open, Říma a Monte Carla. Právě v posledně jmenované destinaci plánuje Murray za čtrnáct dní zahájit letošní antukové tažení.

„Teď se chci už soustředit na Monte Carlo. Udělám si pár dnů volno a začnu trénovat na antuce tady v Miami. Minulý týden jsem udělal spoustu věcí dobře, ale potřebuju hlavně zlepšit podání. To jsem měl hodně mizerné. Na antuce se navíc returnuje snáz, takže servis je o to důležitější," uvědomuje si svěřenec Ivana Lendla.

Své starty chce pečlivě plánovat, nerad by turnajový zápřah přepálil. „Nechci se zavařit hned na začátku roku. Hodně kluků si v týdnu stěžovalo, že jsou unavení a někteří vzdávali zápasy. Zůstat svěží mi hodně pomáhá, doufám, že se mi podaří svůj kalendář ukočírovat," dodal.

Právě na příliš velké zatížení trochu doplatil český tenista Tomáš Berdych, jemuž ve čtvrtfinále v Miami došly síly a následně se omluvil i z daviscupového duelu s Kazachstánem.

roj, Sport.cz

Probojuje se Andy Murray na pozici světové jedničky?

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..