Rubriky:

Tenis

Berdych označil systém dopingových kontrol v tenise za katastrofu

25. dubna 2013 16:54 - Monte Carlo

Tomáš Berdych označil současný systém dopingových kontrol v tenise za katastrofu. V rozhovoru pro agenturu Reuters se český daviscupový reprezentant přiklonil k zavedení takzvaných biologických pasů, které by podle něj situaci zlepšily. Berdych se přidal k dalším elitním hráčům jako Andy Murray a Roger Federer, kteří dopingové kontroly dlouhodobě kritizují.

 

Wilfredo Lee, ČTK/AP

Berdychovi se nelíbí především fungování mimosoutěžních kontrol. "Musíte na každý den hlásit, kde budete. Už to dělám tři nebo čtyři roky a měl jsem jenom dva testy mimo turnaje. Proč to musím pořád dělat, když pak přijdou jen dvakrát za čtyři roky? To je absolutní nesmysl," rozčiloval se.

Podle šestého hráče světa jakákoliv změna přinese jen zlepšení. Podobně jako Švýcar Roger Federer se proto vyjádřil ve prospěch zavedení takzvaných biologických pasů, které ještě v průběhu letošního roku plánuje Mezinárodní tenisová federace (ITF). "Samozřejmě jsem jednoznačně pro. Mělo by být více testů," poznamenal.

ITF čelí kritice za nízký počet krevních kontrol. V roce 2011 jich mimo turnaje provedla jen 21, zatímco například cyklistická federace UCI si nechala otestovat 3314 vzorků.

Při kontrolách moči přitom nemohou být odhaleny například stopy růstového hormonu. "Pořád máme testy moči, které jsou trochu staromódní, a víme, že možní podvodníci jsou vždycky daleko před námi," poznamenal jiný tenista z elitní světové desítky, Francouz Richard Gasquet.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..