Davis Cup: postupují Rusové, Rumuni, Francouzi

Chorvatští tenisté porazili ve čtyřhře Američany a chybí jim k postupu z prvního kola Davisova poháru už jen jeden bod ze dvou závěrečných dvouher. Dvojice Mario Ančič, Ivan Ljubičič uštědřila vůbec první porážku v týmové soutěži favorizovaným dvojčatům Bobovi a Mikovi Bryanovým. Zvítězili po setech 3:6, 7:6 (10:8), 6:4 a 6:4.

Američané s bodem ze čtyřhry počítali, jelikož sourozenci Bryanovi dosud v pěti daviscupových duelech neztratili ani sadu. A vše se zdálo jít podle plánu, když v poměru 6:3 vyhráli šestnáctý set za sebou. Vývoj utkání se ale zlomil v následují sadě, v níž Chorvaté odvrátili tři setboly a v dramatickém tie-breaku zvítězili 10:8. Pak už Ančič s Ljubičičem dokráčeli k nečekanému triumfu po shodných výhrách 6:4.

"Alespoň jsme je zdrželi dvě hodiny a 40 minut," povzdechl si trpce Mike Bryan, jenž narážel na fakt, že Ančič s Ljubičičem absolvují v Carsonu kompletní program. "Bolí to, nechali jsme kluky ve štychu. Ty setboly ve druhém setu byly v podstatě mečboly," dodal jeden z šestadvacetiletých Američanů.

Z Ljubičiče, jenž se v první dvouhře třetího dne utká s Andym Roddickem, se stává specialista na americké tenisty. Neúspěšný finalista čtyř letošních turnajů ATP vyhrál nad zástupci USA již pátý daviscupový zápas za sebou. "Je to nádherný pocit. Pět vítězství za sebou je docela slušné, ale ještě nám jedno zbývá," uvedl Ljubičič, jenž v pátek porazil Andreho Agassiho. Ten by se měl v pátém duelu utkat s Mariem Ančičem.

Rakušané neuhráli ani bod

Australané ani za rozhodnutého stavu nepolevili a v souboji náhradníků uštědřili Rakušanům další dvě porážky. Po vítězství 5:0 už protinožci mohou přemýšlet nad svým dalším soupeřem Argentinou, jež vyřadila Českou republiku.

Výsledky:
SYDNEY: Austrálie - Rakousko 5:0
Woodbridge - Mirnegg 6:3, 4:6, 7:5, Guccione - Peya 6:4, 6:4.
CARSON: USA - Chorvatsko 1:2
B. Bryan, M. Bryan - Ančič, Ljubičič 6:3, 6:7 (8:10), 4:6, 4:6.

Rusko postupuje

Ruští tenisté se jako čtvrtí radují z postupu do čtvrtfinále Davis cupu. O jejich vítězství nad Chile rozhodl šampion z Australian Open Marat Safin, který v Moskvě přidal na domácí konto potřebný třetí bod po výhře nad Fernandem Gonzalezem v pětisetové dramatické bitvě.

Výsledky - po třetí dvouhře:
MOSKVA: Rusko - Chile 4:1
Safin - Gonzalez 7:6 (7:4), 7:6 (7:5), 1:6, 6:7 (3:7), 6:4.
Davyděnko - Capdeville 6:2, 6:1.

Rumuni zdolali Bělorusko, Francie Švédy

Rozhodující bod v Brašově získali domácí Rumuni, Victor Hanescu zdolal Bělorusa Vladimira Volčkova ve třech vyrovnaných setech.

BRAŠOV: Rumunsko - Bělorusko 3:2
Hanescu - Volčkov 7:6 (7:2), 6:4, 7:6 (8:6).
Pavel - Mirnyj 6:1, 7:6 (7:0), 4:6, 6:3.

Francii zajistil postup Paul-Henri Mathieu. Švéd Thomas Johansson sice v třetím setu zápas zdramatizoval, ale Mathieua už o vítězství nepřipravil.

ŠTRASBURK: Francie - Švédsko 3:2
Grosjean - J. Johansson 6:3, 1:6, 4:6, 1:6.
Mathieu - T. Johansson 6:1, 6:4, 6:7 (4:7), 6:4

FRIBOURG: Švýcarsko - Nizozemsko 2:3

Chiudinelli - Wessels 4:6, skreč.

Španělé odjíždějí s ostudou - náhradník porazil jedničku

Obhájci titulu Španělé získali v utkání prvního kola Davisova poháru na Slovensku jediný bod. V závěrečné dvouhře ho vybojoval Fernando Verdasco, který porazil domácího tenistu Kamila Čapkoviče dvakrát 6:2. Také v prvním dnešním zápase nastoupil na slovenské straně náhradník - Michal Mertiňák dokonal potupu loňských šampionů, když zdolal španělskou jedničku Feliciana Lopeze 6:0, 6:7 a 6:4.

Mertiňák nastoupil místo původně nominovaného Dominika Hrbatého, kterého nechal kapitán Miloslav Mečíř odpočívat. V prvním setu měl rychle podávající Slovák jasnou převahu, ve druhé sadě Španěl zlepšil podání a vyhrál v tie-breaku. V rozhodujícím třetím setu Mertiňák prolomil Španělovo podání a dotáhl náskok až ke konečnému vítězství.

Slováci si zajistili postup přes obhájce Davisova poháru už ve čtyřhře, ve které Mertiňák s Karolem Beckem porazili Rafaela Nadala a Alberta Costu. Hosté se dočkali bodu až na závěr, kdy Verdasco zvítězil nad Čapkovičem. Španělé si před utkáním stěžovali na rychlý povrch v bratislavském Národním tenisovém centru a zřejmě kvůli tomu vůbec nenasadili nejlepšího hráče svého výběru Rafaela Nadala.

Slovensko - Španělsko 4:1
Mertiňák - Lopez 6:0, 6:7 (3:7), 6:4, Čapkovič - Verdasco 2:6, 2:6.