Rubriky:

Tenis

Australian Open očima českého fanouška: Připravte se na průvan v peněžence

27. ledna 2014 14:37 - Melbourne

Šetřit, šetřit, šetřit. Tohle platí, pokud chcete dýchat vzduch společně s nejlepšími tenisty na jednom z nejslavnějších turnajů světa. Mezi Top 4 patří bitvy v Melbourne. Australian Open - The Grand Slam of Asia/Pacific - tak zní oficiální název lednových klání u protinožců. Na jednom místě světová elita, která má v zádech rozpočet třiatřicet miliónů dolarů. Vše se musí zaplatit a vše není jen na sponzorech. Své přiloží i fanoušek. A ten český se prohne, pokud zavítá a chce usednout do Rod Laver Areny.

 

Bobby Yip, Reuters

Jestliže vynecháme zpáteční letenku, která přijde bratru na osmadvacet tisíc, fanoušek musí zakoupit lístek, který od prvních kol stojí pár desítek dolarů, s postupující fází turnaje ale jeho cena bobtná a naskakuje jako při dobře řízené aukci. Páteční semifinále Nadala s Federerem bylo beznadějně vyprodané už dva dny dopředu, přitom za vstupenku musel zájemce zaplatit tři sta dolarů. Ale vidět bitvu gigantů se vyplatí i za částku, která je pětinou průměrné české mzdy. Akorát s tím rozdílem, že v případě bitvy Španěla se Švýcarem byla po 2,5 hodinách pryč.

Ale ani při vyprodaných zápasech není nic ztraceno, do areálu se dá vkročit mnohem levněji. Vstupenka za 29 dolarů a fanoušek má celou působivou atmosféru na dosah. Může kamkoliv, může si cokoli koupit, jen nesmí usednout na sedačku dvou největších arén. A tam se právě konají ty nejlíbivější a nejvyhledávanější zápasy. I tak není ještě nic ztraceno. Fanouškovská zóna, obří obrazovky a jste jen padesát metrů od bitvy, kterou nevidíte sice na vlastní oči, ale pomocí techniky zprostředkovaně. "Sice to není jako na sedačce v aréně, ale i tak nelituju, atmosféra byla skvělá," nebyla rozmrzelá po vyprodání lístků na Nadala s Federerem česká fanynka Lenka, která sice neutratila za lístek, ale stejně moc neušetřila.

Stačilo koupit dvě třetinková piva a dvě klobásy v rohlíku. Usměvavá obsluha si na české koruny řekla v přepočtu o sedm set. "Je to dražší, to jo, u nás by s takovou cenou asi neuspěli, ale tohle nemůžeme porovnávat. Když už sem člověk jede, tak musí počítat, že tady budou i jiné ceny," nenechala se otrávit Lenka, která si dovolenou u protinožců zpestřila právě návštěvou Melbourne.

Ručník za tisíc

Pro australského fanouška nejde o ceny, které jsou nadsazené, pivo v této cenové relaci je zde standardní v každém baru i hospodě. Kdo přijede, nesmí zkrátka přepočítávat, jinak by nejedl, nepil, nic nekoupil. Párek v rohlíku stovka, kopeček zmrzliny za devadesát. Mikina? To je dvanáct stovek, tričko sedm set, ručník, který používají hráči, za tisícovku, to vše vložit do batohu za necelých devět set a může se jet zase domů. A vše může začít nanovo. Šetřit, šetřit a šetřit, Za rok se Australian Open hraje znovu. Anebo zavítat někam blíže... Londýn, Paříž?

A hráči, hráčky? To je jiná kategorie. Ti tohle neřeší, oni jsou ti, kteří se ukazují a za to dostávají štědře zaplaceno - vítěz a vítězka získají 2 650 000 dolarů, což je? To ať si každý přepočítá sám, jde částku, která bere dech. I ten hráč, který přejde přes první kolo, tak mu na účet připutuje třicet tisíc dolarů. Ale konec snění... jde se šetřit.

Ceny na Australian Open 
Pivo 0,33 l 8 dolarů - 140 korun
Voda 0,5 l 4,2 - 73,5
Párek v rohlíku 6 - 105
Oříšky 4 - 70
Čokoláda 5 - 87,5
Kopeček zmrzliny 5,2 - 91
Ryba s hranolky 15 - 262,5
Klobása 11 - 192,5
Tričko 40 - 700
Hráčský ručník 59 - 1032,5
Láhev na pití 15 - 262,5
Přívěsek tenisák 10 - 175
Batoh 50 - 875
Mikina 70 - 1225
Tenisák Jumbo 35 - 612,5
(poznámka: australský dolar za 17,5 koruny podle aktuálního kurzu) 
Libor Kalous (Melbourne), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..