Rubriky:

Tenis

Svaly a zabijácké pohledy. Premiéry proti Sereně bývají brutální

1. srpna 2014 22:38 - Stanford/Praha

Už to má za sebou a věru se nemusí za svůj výkon stydět. Karolína Plíšková si na turnaji ve Stanfordu odbyla premiérový zápas proti jedné z nejlepších tenistek historie Sereně Williamsové. Aura sedmnáctinásobné grandslamové vítězky ale fungovala, i když se dvaatřicetiletá Američanka na kurty vrátila po skoro měsíční pauze.

 

Beck Diefenbach, ČTK/AP

Výsledek 5:7, 2:6 nevypadá nikterak zoufale, řada krajanek Plíškové má na debut proti Sereně hrůzostrašnější vzpomínky. Před dvěma lety nadělila Williamsová v osmifinále US Open Andree Hlaváčkové hned dva kanáry. Stříbrná medailistka z olympijského deblu měla sice pár gamebolů, jenže na jejím kontě neustále zívala nula.

„Když to bylo 0:6, 0:4, 0:30, tak jsem si pomyslela: Nehraju sice na skóre, ale jeden game by neškodil," posteskla si Hlaváčková, jenže Serena ohledy nebrala. „Měla absolutně bezchybný den. Všechno jí sedlo. Myslíš si, že máš šanci? Nemáš. A zase a zase. Tak si se mnou hrála," popisovala Hlaváčková. „V několika gamech jsem byla blízko, ale ona vždycky zahrála brutální balón."

Ani dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová si ze svého debutu proti nejlepší tenistce planety neodnesla příjemné zážitky. Jako devatenáctiletá se v melbournské výhni ocitla tváří v tvář nabušené a svalnaté favoritce. Zvládla uhrát tři gamy.

„Bylo to brutální, vybalila to na mě zostra. Jako zkušenost bylo dobré zahrát si zápas, který jsem prostě nemohla vyhrát. Člověk se těší, ale zároveň ví, že sám musí hrát na sto procent, zatímco ona dokonale hrát nesmí," řekla Kvitová, jež má s Williamsovou bilanci 0:5.

Není v tom ale z momentální světové špičky sama. Dvojka Li Na prohrává se Serenou 1:11 na vzájemné zápasy, trojka Simona Halepová 0:3. Agnieszka Radwaňská se moc nechlubí se skóre 0:8, Maria Šarapovová má bilanci 2:16 a Viktoria Azarenková 3:14. Každá výhra nad Williamsovou je pro její přemožitelku unikátem, nevšedním svátkem, na který se vzpomíná.

Z Češek vyzrála na Serenu jen Koukalová

Z českých tenistek, jež jsou na okruhu WTA, se to proti Sereně podařilo pouze Kláře Koukalové, tehdy ještě Zakopalové, před pěti lety na antuce ve španělské Marbelle. Před zápasem si Češka, které na žebříčku patřilo 95. místo, nedělala proti světové jedničce přehnané naděje.

„Serena na mě koukala jako zabiják. To jsem se až bála. Ale trošičku jsem doufala, že by to vyjít mohlo. Věděla jsem, že je napůl zraněná. Říkala jsem si: rozběhej ji a hraj do bekhendu," popisovala Češka taktiku, která vedla k výhře 6:4, 3:6. 6:1.

Často se ale stává, že výhra nad Williamsovou tenistku natolik vykolejí, že není schopná výsledek vzápětí potvrdit. „Strašně špatně jsem se o den později soustředila. Vždyť já byla po zápase se Serenou tak rozrušená, že jsem vůbec nemohla spát," potvrdila Koukalová.

I když královna světového žebříčku neprožívá ideální sezónu, výhry nad ní budou mít nadále punc senzace a všichni se po nich budou ptát: „Co je to se Serenou?"

České debuty proti Sereně Williamsové:  
Klára Koukalová 2:6, 2:6 Lowell 2003 celková bilance 1:4
Iveta Melzerová 5:7, 1:6 Lowell 2003 bilance 0:3
Lucie Šafářová 3:6, 6:3, 6:7 Hobart 2007 bilance 0:6
Petra Kvitová 2:6, 1:6 Australian Open 2010 bilance 0:5
Lucie Hradecká 3:6, 6:7 Cincinnati 2011 bilance 0:2
Barbora Záhlavová-Strýcová 0:6, 4:6 Australian Open 2012 bilance 0:2
Andrea Hlaváčková 0:6, 0:6 US Open 2012 bilance 0:1
Karolína Plíšková 5:7, 2:6 Stanford 2014 bilance 0:1
bum, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..