Kaberle v prodloužení sestřelil Letce

NEW YORK

Český obránce Tomáš Kaberle se výrazným způsobem podílel na pondělním vítězství hokejistů Toronta v třetím zápasu prvního kola play off NHL nad Philadelphií. Při výhře Maple Leafs 4:3 vstřelil Kaberle dvě branky, rozhodující trefu si přitom schoval do druhého prodloužení.

Gólman Rudých křídel z Detroitu Curtis Joseph sice v tuto chvíli zastavil střelu Kačera Paula Kariyi, Anaheim však vyhrál a v sérii vede již 3:0.

Za Toronto skóroval také Robert Reichel, který si zároveň připsal i asistenci u prvního Kaberleho gólu. Český útočník tak konečně prorazil sérii 26 zápasů v play-off bez vstřelené branky.

Kaberleho vítězný gól padl v druhém prodloužení, když se po akci Matse Sundina dostal k odraženému puku a zavěsil ho za záda Romana Čechmánka. "Myslel jsem, že Mats vyjede zpoza branky a bude chtít střílet, ale on to nahodil do brankoviště a puk se mi odrazil přímo na hokejku," popsal Kaberle svou vítěznou trefu.

Hokejisté Toronta oslavují čtvrtý gól v síti Romana Čechmánka

Trenér Toronta Pat Quinn se po utkání tvářil velmi spokojeně. "Od začátku do konce to byl náš nejlepší zápas série," řekl kouč, který postrádal řadu zraněných hráčů. "Většinu zápasu jsme odehráli na tři útoky. Bylo to namáhavé, " povzdechl si Kaberle.

Hokejisté Philadelphie si po utkání drbali hlavy, že pustili dvoubrankové vedení a nechali Toronto v druhé třetině otočit utkání. "V play off se musí hrát hodně defenzívně, a z toho jsme především v druhé třetině propadli," našel příčinu prohry útočník Mark Recchi.

Rachůnek nabil na rozhodující gól

Teč ottawského útočníka Todda Whitea rozhodla o vítězství Senátorů nad Ostrovany z New Yorku 3:2 v prodloužení. Stejně jako Kaberle i White vstřelil jednu branku v normální hrací době, ale rozhodující trefu, na kterou mu nahrál obránce Karel Rachůnek, si schoval až do druhého prodloužení.

Gól! Senátor Todd White právě v druhém prodloužení ukončil zápas s NY Islanders.

Zatímco v normální hrací době vystřelili hráči kanadského týmu na brankáře Islanders Gartha Snowa jen osmnáctkrát, v nastaveném čase na něj vyslali čtrnáct pokusů. "Prodloužení je nevypočitatelné. Chtěli jsme rozhodnout co nejrychleji. Podívejte se na Detroit," odkazoval střelec vítězného gólu na marné dobývání branky Anaheimu v trojnásobném prodloužení v prvním utkání play off.

Východní konference
New York Islanders - Ottawa 2:3 v druhém prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Branky: 9. Jašin, 20. R. Robitaille - 19. a 83. T. White (na druhou Rachůnek), 40. Phillips. Střely na branku: 32:32. Diváci: 16.234. Výsledky předešlých zápasů: 3:0, 0:3. Stav série: 1:2.
Toronto - Philadelphia 4:3 v druhém prodl. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Branky: 23. a 88. T. Kaberle (na první Reichel), 9. Reichel, 36. Mogilnyj - 5. Weinrich, 9. Desjardins, 43. Recchi. Roman Čechmánek (Phil.) odchytal 87:17 minuty, čelil 41 střelám a inkasoval 4 góly. Střely na branku: 41:39. Diváci: 19.533. Výsledky předešlých zápasů: 5:3, 1:4. Stav série: 2:1.

Malíkova premiérová branka

Třiatřicet utkání čekal český obránce Vancouveru Marek Malík na premiérovou branku ve Stanley Cupu. A když konečně přišla, jeho tým stejně prohrál. Hokejisté St. Louis využili výhody domácího prostředí a zvítězili 3:1, Martin Ručinský si připsal jednu asistenci.

Brankář Chris Osgood neměl moc práce, protože musel zasahovat jen při čtrnácti pokusech Canucks. Většinu střel totiž jeho spoluhráči zblokovali. "Občas jsem nevěřil, do čeho si lehali. Připadali mi, jako by neměli strach," obdivoval Osgood domácí zadáky.

Obhájce na pokraji zkázy

Jenom dva týmy v historii NHL dokázaly obrátit sérii za stavu 0:3. Detroit se může stát třetím. Pokud se však Rudým křídlům nepodaří zvrátit nepříznivou sérii, stanou se naopak teprve druhým obhájcem Stanleyova poháru, který vypadne v prvním kole play off ve čtyřech zápasech.

Jejich soupeř Anaheim je po výhře 2:1, třetí v řadě o jednu branku, jediný krok od senzace. Znovu se o to přičinil zejména výtečný gólman Jean-Sebastien Giguere, který se potkal s formou v pravý čas. K brankáři se přidal zelenáč Stanislav Čistov, autor branky a gólové nabídky. Nejdříve v úvodu druhého dějství připravil gól pro Samuela Pahlssona a na začátku třetí části zvýšil na 2:0.

Gólman Jean-Sebastien Giguere je pro střelce Detroitu těžkým oříškem k rozlousknutí

Dvoubrankové vedení bohatě Giguerovi postačovalo. V sérii už zastavil 122 ze 126 ran a o pondělní nulu přišel až po dorážce Tomase Holmströma necelých šest minut před koncem. Potom se ještě v samotném závěru vytáhl při akci Henrika Zetterberga a uchránil cenné vedení. Anaheim může rozhodnout ve středu, kdy se v Kalifornii hraje čtvrtý zápas. Kačeři mohou podruhé v desetileté historii klubu postoupit do druhého kola play-off.

Západní konference
Anaheim - Detroit 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 23. Pahlsson, 42. Čistov - 54. Holmström. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.174. Výsledky předešlých zápasů: 2:1 v třetím prodl., 3:2. Stav série: 3:0.
Minnesota - Colorado 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 4. Tanguay, 34. Sakic, 48. Forsberg. Střely na branku: 18:18. Diváci: 19.354. Výsledky předešlých zápasů: 4:2, 2:3. Stav série: 1:2.
St. Louis - Vancouver 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 31. a 60. Weight (na druhou Ručinský), 22. Demitra - 39. Malík. Střely na branku: 24:14. Diváci: 19.699. Výsledky předešlých zápasů: 6:1, 1:2. Stav série: 2:1.

6 : 1, 6 : 3 Vondroušová - Rogersová 6 : 1, 6 : 3 konec
20240426T16 : 30:00+0200