Rubriky:

Tenis

Tvrdá lekce pro Nadala. Končí jedna éra a začíná Djokovičova one man show?

5. června 2015 10:41 - Paříž

Šlo jen o výjimečnou porážku, nebo o konec celé jedné éry? Antukový král Rafael Nadal prohrál ve středu svůj teprve druhý zápas na French Open, kde dosud vyhrál 70 utkání a devět titulů za posledních deset let. „Vrátím se sem a budu mnohem silnější,“ sliboval po porážce Španěl. Jenže způsob, jakým ho Novak Djokovič smetl, spíše naznačuje, že éra neporazitelného vládce Roland Garros už je minulostí.

 

Christophe Ena, ČTK/AP

Současná dominance Djokoviče nad zbytkem světové špičky možná zasazuje ránu tvrzení o zlaté době mužského tenisu, v níž se pere o tituly tzv. velká čtyřka. Z očekávaných bitev mezi čtyřmi vyrovnanými borci se začíná stávat Djokovičova one man show.

Zda jde o předčasné závěry, nebo stále jasnější trend ukáží poslední dvě kola French Open. Ale zřejmě každý fanoušek, který si v minulosti neuměl představit, že by Nadal našel na pařížské antuce přemožitele, musel prožívat tytéž pocity směrem k současné světové jedničce, která i přes úpornou Španělovu snahu s lehkostí mířila za vítězstvím, o němž prakticky během celého zápasu nebylo pochyb.

Ani teď to není pro mě konec

„Tohle není žádné překvapení. Ne po tom, co celý rok předvádím. Nedokázal jsem toho dost vyhrát. Jsem šťastný, na jakou úroveň jsem se během posledního měsíce dostal, ale není to dost na to, abych mohl hrát s Novakem a porazil ho. Tedy hrát s ním můžu, bojoval jsem, ale nevyhrál," vysvětloval.

Nadal po sérii zranění a horší formě klesl na sedmé místo žebříčku a po neúspěšné obhajobě v Paříži jej čeká další pád na rozhraní mezi první a druhou světovou desítkou.

„Prohrál jsem tu už v roce 2009 a nebyl to pro mě konec. Prohrál jsem v roce 2015 a taky to nebude konec. Doufám, že příští rok se vrátím silnější a budu mít novou šanci," popíral Nadal spekulace o úpadku jeho skvělé kariéry.

Letos vyhrál jen jeden titul v Buenos Aires. Ale přesto i on sám nejspíš věřil, že by mohl letos podesáté triumfovat v Paříži a stát se prvním hráčem v open éře, který by dokázal vyhrát deset titulů na jednom grandslamu.

Budu ještě víc makat

„Nemám rád podobné řeči o dynastiích. Tady jsem zažil devět úspěšných let z jedenácti. Dvakrát jsem tu prohrál. Každý prostě někdy někde prohraje. Já porážku akceptuji a vím jistě jednu věc: Chci makat ještě tvrději, abych se sem mohl vrátit silnější," sliboval rodák z Mallorky.

Pro něj i jeho věrné fanoušky to však ve středu nebyla jen tak nějaká porážka. Možná i pro samotného Djokoviče bylo až nepatřičné, jak ponižující lekci velkému šampiónovi uštědřil.

A když po utkání pronášel slova respektu ke svému soupeři, jakoby to pro Nadala udělal celé ještě horší. Jeho devět předchozích triumfů se najednou zdálo být už docela vzdálenou historií. Najednou to byl Djokovič, kdo byl pánem centrálního dvorce v Paříži, který dlouhá léta ležel u nohou právě Nadalovi.

roj, Sport.cz

Kdo vyhraje letošní French Open?

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..