Rubriky:

Tenis

Sexismus? Wozniacká spílá pořadatelům Wimbledonu. Kyrgios se ohání po krajance

7. července 2015 17:00 - Londýn

Pátá nasazená hráčka Dánka Caroline Wozniacká se opřela do pořadatelů letošního Wimbledonu a nepřímo je obvinila ze sexismu. Čtyřiadvacetileté tenistce vadí především fakt, že ženy nehrají dostatek zápasů na centrálním kurtu nebo kurtu č.1 před větším počtem fanoušků. Australský tenista Nick Kyrgios pro změnu obvinil bývalou plaveckou hvězdu Dawn Fraserovou z rasismu poté, co v televizi zkritizovala jeho chování ve Wimbledonu.

 

Henry Browne, Reuters

Plánování kdo a na jakém kurtu odehraje zápas, to je podle populární Dánky velký wimbledonský problém. „Ráda bych hrála na větším kurtu," řekla po pondělní porážce dvakrát 4:6 se Španělkou Garbinou Muguruzaovou.

Zápas se uskutečnil na kurtu č. 2 a předcházel duelu Simon - Berdych (6:3, 6:3, 6:2). Wozniacká po vyřazení neskrývala zklamání. „Je to pořád dokola. Snažíte se, tvrdě makáte v tréninku a čekáte, že si zahrajete na velkém kurtu. Ale ženy nemají moc šancí - zahrají si pouze jeden duel na centrálním dvorci a jedno utkání na kurtu č.1. A minulý týden to většinou byl i jeden ženský duel na kurtu č.2," vypočítala Wozniacká.

„Myslím, že spousta z nás žen si zaslouží hrát před většími tribunami, před davem fanoušků. To je všechno, co k tomu mohu říct," dodala pátá tenistka světa, jejímž maximem v All England Clubu je pět osmifinálových účastí z let 2009, 2010, 2011, 2014 a z letoška.

Vedle Dánky se o rozruch v Londýně stará i australský tenista Nick Kyrgios. Dvacetiletý talent se v utkání s Juanem Mónacem dostal do křížku s umpirovým sudím a v pondělí opět dával volný průchod svým emocím. Duel vyhrál jeho protivník Gasquet z Francie 3:1 na sety, Australan ale záměrně vypustil druhou sadu (1:6).

Nestoudná "rasistka" Fraserová

Kyrgiose i jeho krajana Tomice u protinožců kritizovala bývalá plavecká hvězda Dawn Fraserová. „Pokud nedokážou být dobrým příkladem pro australskou mládež a nelíbí se jim tu, měli by jít zpátky tam, odkud pocházejí jejich otcové a rodiče," narážela Fraserová na kořeny obou tenistů. Dvaadvacetiletý Tomic je rodákem ze Stuttgartu, jeho rodiče pochází z bývalé Jugoslávie, otec je Chorvat, matka Bosňanka. Kyrgios se sice narodil v australské metropoli Canbeře, otec je však původem Řek, matka pochází z Malajsie.

Kyrgios brzy zareagoval na svém facebookovém profilu. „Hází raketou, spratek. Diskutuje o pravidlech, neuctivé. Frustrovaný během soutěže, rozmazlený. Ukazuje emoce, arogantní," napsal Kyrgios. A ve stejném duchu ohodnotil i svoji kritičku. „Nestoudná rasistka, australská legenda," uvedl.

„Nejsem rasistka. Mrzí mě, pokud si to někdo vyložil takhle, ale nejsem ani trochu rasistka," reagovala Fraserová a později připojila v prohlášení i omluvu. Paradoxně ona sama během kariéry nastřádala několik hříchů. Zejména při olympiádě v Tokiu 1964, kde ukradla vlajku z císařského paláce. Od australského výboru za své přestupky obdržela desetiletý trest a přišla o naději prodloužit svou triumfální cestu i v Mexiku 1968.

jis, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..