Tenisovou anketu Zlatý kanár vyhrál Berdych

PŘEROV

Tomáš Berdych poprvé zvítězil v tenisové anketě Zlatý kanár. Dvacetiletý hráč převzal ocenění na sobotním slavnostním vyhlášení v Přerově a po šesti letech tak ukončil éru Jiřího Nováka.

V třináctileté historii ankety je Berdych pátým a nejmladším vítězem. Hlasování 143 osobností, funkcionářů, žurnalistů a zástupců sponzorů pro sebe rozhodl vydařeným závěrem roku, který korunoval triumfem na turnaji série Masters v Paříži. "Po tomto titulu hodně lidí volalo a měnilo své názory," řekl novinářům František Kreuz z časopisu Tenis, který je vyhlašovatelem ankety. Berdych získal 79 hlasů a porazil patnáctou hráčku světa Nicole Vaidišovou.

Díky Paříži předstihl Berdych Vaidišovou

Na třetím místě skončil Radek Štěpánek, který se v sezóně dostal do elitní světové dvacítky, ale nezískal žádný titul a v jeho neprospěch zaúřadoval i fakt, že nehrál Davisův pohár. "Ze začátku vedla Vaidišová, pak to vypadalo, že vyhraje Štěpánek, ale Paříž rozhodla pro Berdycha," řekl Kreuz.

Cenu pro hráče roku vyhrál Berdych suverénně před Štěpánkem. Kategorie žen měla jasnou vítězku v šestnáctileté Vaidišové, vítězka tří turnajů okruhu WTA získala všechny hlasy.

Největší posun v žebříčku ATP předvedl Robin Vik, který začal rok na 431. místě pořadí pro nasazování do turnajů a skončil dvaašedesátý. Lucie Šafářová, Berdychova přítelkyně, díky dvěma titulům ze soutěží WTA postoupila ze 143. pozice na padesáté místo světa.

Skleněnou sošku pro chlapecký talent získal Radim Urbánek, dívčí nadějí je Kateřina Vaňková. Nejlepším deblistou byl zvolen Leoš Friedl, který společně s Františkem Čermákem získal cenu pro pár roku. Květa Peschkeová byla vyhlášena deblistkou uplynulé sezony. Týmem roku jsou junioři do 16 let Michal Konečný, Roman Jebavý a Jiří Košler pod vedením kapitána Marka Vojáčka.

Výsledky (hlasovalo 143 osob):
Zlatý kanár: 1. Berdych (TK Česká Sportovní) 79 hlasů, 2. Vaidišová (Sparta Praha) 57, 3. R. Štěpánek (TK Česká Sportovní) 7.
Nejlepší hráč: 1. Berdych 117, 2. Štěpánek 26.
Nejlepší hráčka: 1. Vaidišová 143.
Postup na žebříčku ATP: 1. Vik (Slavia Plzeň) 111, 2. R. Štěpánek 25, 3. Berdych 5.
Postup na žebříčku WTA: 1. Šafářová (TK Prostějov) 68, 2. Vaidišová 52, 3. Peschkeová (TK Neridé) 22.
Talent roku - chlapci: 1. Urbánek (TK Prostějov) 131.
Talent roku - dívky: 1. Vaňková (TK Sparta Praha) 106.
Deblista roku: 1. Friedl (TK Spartak Jihlava) 66, 2. Damm 37, 3. Čermák (oba I. ČLTK Praha) 25.
Deblistka roku: 1. Peschkeová 132, 2. Strýcová (TK Česká Sportovní) 5, 3. Paštiková a Benešová (obě I. ČLTK Praha) obě 2.
Deblový pár roku: 1. Čermák, Friedl 137.
Tým roku: 1. junioři do 16 let (Konečný, Jebavý, Košler) 86.
Tenisté na vozíčku: 1. tým ČR (Brychta, Stefanu, Kubát).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.