Hrbatý vyrovnal finále Davisova poháru

BRATISLAVA

Finále Davisova poháru mezi tenisty Slovenska a Chorvatska je po prvním dnu nerozhodné 1:1. Hostující Chorvaté v Bratislavě vybojovali zásluhou Ivana Ljubičiče, který porazil náhradníka Karola Kučeru, první bod, slovenská jednička Dominik Hrbatý ale posléze zařídila vyrovnání, když přehrála Maria Ančiče.

Do sobotní čtyřhry jsou nahlášeni Beck s Michalem Mertiňákem, ale Becka nejspíše nahradí Hrbatý. Za Chorvaty by měli od 15:00 nastoupit Ljubičič s Ančičem. Nedělní program zahájí souboj jedniček Hrbatého s Ljubičičem, pak nastoupí Kučera proti Ančičovi. Oba kapitáni mají možnost složení čtyřhry a závěrečných dvouher změnit. Je možné, že v případě rozhodnutého stavu nastoupí do posledního singlu za Chorvaty wimbledonský vítěz Goran Ivaniševič.

"Důležitá byla koncentrace a nepoddat se těm jeho esům. Čekal jsem na své příležitosti, které jsem využil," řekl Hrbatý po zápasu. Slovák se v kvalitě servisu Ančičovi vyrovnal, i když nedal 29 es jako soupeř. "Podával jsem dobře, což byl základ úspěchu," řekl Hrbatý, který nepřipustil žádný brejkbol.

'Domino' psychickou zátěž zvládl

Ve výměnách od základní čáry určoval Slovák tempo a dokázal na vysokého Chorvata vyvinout větší tlak z forhendu i bekhendu. "Hrbatý byl rychlejší, odzadu razantnější a ve výměnách měl navrch. Bylo to náročné na psychiku, ale Domino (Hrbatý) to zvládl perfektně," řekl kapitán Miloslav Mečíř.

První set rozhodl až tie-break, v kterém slavil vítězství přesnější Hrbatý. Druhá sada byla za stavu 1:2 z pohledu Hrbatého asi na deset minut přerušena kvůli uvolněné síti. Zatímco hráči sledovali opravu, slovenští a chorvatští diváci nechali naplno rozeznít svoje hlasivky, souboj v hledišti ale skončil bez vítěze. Po pauze to byl Hrbatý, který měl převahu a v sedmé a deváté hře získal Chorvatovo podání. Při setbolu udělal jeho soupeř dvojchybu.

Ančič se nepoložil, naopak zlepšil servis a držel s Hrbatým v třetím setu krok. Slovák jediný brejkbol v sadě nevyužil a znovu rozhodovala zkrácená hra, v které udělal Hrbatý dvojchybu a lehkou nevynucenou chybu a kvůli tomu o set přišel.

Důležitý brejk čtvrté sady získal domácí tenista ve třetí hře po přesném prohozu. "Domino, Domino," bouřili slovenští fanoušci oblečení do bílých triček s národním znakem na prsou na oslavu Hrbatého. Tomu prostřednictvím svého manažera před zápasem popřál hodně štěstí i český hokejový brankář Dominik Hašek.